Bianka walczyła z ciężką chorobą. Właśnie świętowała pierwsze urodziny po przeszczepie

2018-03-01 17:33:00(ost. akt: 2018-03-01 17:50:50)

Autor zdjęcia: nadesłane/Fundacja DKMS

Historia maleńkiej Bianki dwa lata temu poruszyła mieszkańców Elbląga. Miała dwa lata, gdy okazało się, że choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Udało się dla niej znaleźć dawcę szpiku. W środę (28.02) obchodziła swoje pierwsze urodziny po przeszczepie.
W lipcu 2016 r. serca mieszkańców Elbląga poruszyła historia dwuletniej Bianki walczącej z białaczką, którą m.in. opisaliśmy na łamach "Dziennika Elbląskiego". Na apel rodziców odpowiedziało ponad 700 osób, którzy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. Dla Bianki znalazł się dawca i w środę (28.02) obchodziła swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu.

Przypomnijmy: Bianka miała dwa latka, kiedy lekarze zaobserwowali u niej powiększone węzły chłonne oraz wątrobę. Były to pierwsze objawy ostrej białaczki limfoblastycznej. Leczenie polegało w początkowej fazie na podawaniu chemioterapii oraz sterydów, ale szybko okazało się, że jedyną szansą na powrót do zdrowia dla Bianki będzie przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Dzielna dziewczynka powiedziała wtedy do swojego taty: — Tato nie płacz. Będzie dobrze.

Rodzina Bianki w lipcu 2016 r. zorganizowała akcję rejestracji dedykowaną Biance i Innym pacjentom czekającym na przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Postanowili działać, chociaż wiedzieli, że prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie dawcy dla Bianki wynosi 1:20000, a przy rzadkim kodzie genetycznym nawet 1: kilku milionów.

Odzew mieszkańców Elbląga na apel rodziny o rejestrację był ogromny. W czasie dwóch dni zarejestrowało się aż 777 osób chcących podzielić się cząstką siebie z potrzebującymi pacjentami. Warto dodać, że od tego czasu trzy osoby, które właśnie tego dnia dołączyły do grona dawców, oddało swoje komórki macierzyste dla pacjentów walczących z nowotworami krwi.

Dla dziewczynki znalazł się dawca i 28 lutego 2017 r. otrzymała szansę na życie. Dzisiaj jest już rok po transplantacji. Rocznica przeszczepienia dla wielu pacjentów jest dniem szczególnym, obchodzonym na równi z dniem urodzin.

— Wczoraj obchodziliśmy 1. rocznicę przeszczepu u Bianki. Były balony, kolorowy tort przygotowany przez mamę Bianki, śpiewaliśmy głośne sto lat z radości, że Bianka już jest rok po przeszczepieniu. Jest radosną i energiczną dziewczynką, dzięki osobie, która podarowała jej drugie życie. Jesteśmy wdzięczni z całego serca i czekamy aż będziemy mogli osobiście podziękować temu wspaniałemu mężczyźnie za dar życia — tak ten szczególny dzień opisuje Sylwia Michnowska, ciocia Bianki.

Rodzina Bianki zwraca się z apelem:
— Zachęcamy i prosimy o rejestrację w bazie Fundacji DKMS. Każdy z nas może podarować życie człowiekowi, który chce żyć i spełniać marzenia. Pokonać chorobę możemy razem. Tak jak Biance się udało dzięki zaangażowaniu wszystkich osób o wielkim sercu — apeluje pani Syliwa.

Czytaj e-wydanie Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 r. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 200 000 (luty 2018) potencjalnych dawców szpiku, spośród których ponad 5000 (luty 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pawel #2454220 | 178.235.*.* 4 mar 2018 22:47

  Drugich nie dozyje. Standardowo remisja i po dziecku. Ale lepiej niech wczesniej da kite niz pozniej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ojciec #2451778 | 83.31.*.* 2 mar 2018 06:33

  I dlatego trzeba pomagac innym.tez sie zarejestrowalem

  odpowiedz na ten komentarz

 3. MM #2451721 | 46.76.*.* 1 mar 2018 22:57

  Blanka życzę Ci malutka teraz już tylko zdrówka i to bardzo dużo , mój wnusio również z tą białaczką walczy i wierzymy ,że wygramy jak TY Maleńka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz