EPEC nadal inwestuje w miejską sieć ciepłowniczą

2018-03-20 13:25:32(ost. akt: 2018-03-20 13:26:32)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W marcu br. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na modernizację prawie 7 kilometrow sieci ciepłowniczej. To już drugi etap tej ogromnej inwestycji.
Całość zadania to koszt ponad 26 mln zł, w tym prawie 10 mln zł dofinansowania pochodzi ze środków unijnych.

— Projekt zakłada przebudowę sieci ciepłowniczej w Elblągu polegającą na wymianie sieci napowietrznej i kanałowej, na których występują wysokie straty ciepła na przesyle, na sieć w technologii rur preizolowanych oraz likwidację stacji grupowych. W ramach projektu zostanie również zrealizowane wdrożenie systemu wizualizacji wielkoformatowej w dyspozytorni wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem — wymienia Krzysztof Krasowski, prezes EPEC. — Około 6,8 km sieci ciepłowniczej zostanie zmodernizowane do 2020 roku. Ponadto planujemy w tym okresie likwidację czterech stacji wymiennikowych przy ulicach Wiejskiej, Broniewskiego, Malborskiej oraz Żeglarskiej oraz wdrożenie systemu wizualizacji wielkoformatowej wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem.

Prace w najbliższych latach będą prowadzone w rejonach ulic: Legionów, Niepodległości, Alei Piłsudskiego, Królewieckiej, Karowej, Placu Kazimierza Jagiellończyka, Teatralnej, Odzieżowej, Owocowej, Pionierskiej, Sochaczewskiej, Sadowej i Bożego Ciała. Realizacja projektu ma się przyczynić do spadku emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Ponadto przewiduje się także spadek emisji pyłów.

To już drugi etap modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego. Przypomnijmy, że pierwsza inwestycja zakończyła się złożeniem anonimowych donosów do CBA i prokuratury. Ostatecznie po dochodzeniu sprawę umorzono, bo nikt nie dopatrzył się złamania prawa, za to stwierdzono nieprawidłowości w procedurze przetargowej, wskutek których Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał korekty wniosku, nakazując zwrot około miliona złotych dofinansowania.

— Nauczeni doświadczeniem z poprzedniego postępowania skorygowaliśmy procedury. Teraz ogłosimy także dwa przetargi, które obejmą zadania prowadzone oddzielnie w 2019 i 2020 roku. Dodam, że nasz wniosek został także bardzo wysoko oceniony przez Narodowy Fundusz i znalazł się na trzecim miejscu listy rankingowej – mówi Krzysztof Krasowski.

EPEC działa na terenie gminy Miasta Elbląg zarządzając siecią ciepłowniczą i pokrywając około 70% potrzeb cieplnych miasta. Ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej wytwarzane jest w dwóch źródłach: elektrociepłowni spółki ENERGA Kogeneracja sp. z o.o. i ciepłowni przy ul. Dojazdowej, stanowiącej własność EPEC

— Umowa z Energą Kogeneracją została podpisana na czas nieokreślony i nadal obowiązuje. Cały czas trwają też negocjacje w sprawie nowej umowy. Zanim ją podpiszę, muszę mieć pewność, że nie będzie ona gorsza od poprzedniej — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
as

Źródło: Dziennik Elbląski