środa, 23 czerwca 2021. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Egzaminują przyszłych kierowców i świętują 20-lecie działalności

2018-04-27 11:37:35 (ost. akt: 2018-04-27 11:42:44)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Od 1998 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Elblągu przeprowadzono ponad 700 tysięcy egzaminów na prawo jazdy. W piątek (27.04) rodzimy WORD świętował 20-lecie swojej działalności.

Najpierw trochę historii. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego powstały w 1998 roku na mocy ustawy prawo o ruchu drogowym. 20 lat temu takich ośrodków było 49 - tyle ile wówczas było województw. Wśród nich znalazł się WORD Elbląg, którego pierwszym dyrektorem został Ryszard Stolarowicz. To na jego barkach spoczął najtrudniejszy obowiązek organizacji ośrodka od podstaw. I tak, 20 lat temu, na bazie skromnie wyposażonego budynku WORD w Elblągu rozpoczął swoją działalność przy ul. Skrzydlatej 1.

Dyrektor Stolarowicz zatrudnił wtedy doświadczoną kadrę, której część pracuje w ośrodku do dziś. Opracowano także status i zasady działania ośrodka... i elbląski WORD ruszył do pacy. W kolejnych latach systematycznie unowocześniono bazę ośrodka dostosowując ją do zmieniających się przepisów prawa, wprowadzając m.in. system ewidencyjny i egzamin teoretyczne z wykorzystaniem komputerów. W 2001 roku powstała w ośrodku pracownia psychologiczna, która do dziś systematycznie rozszerza swoją ofertę. I tak np. w celu zminimalizowania stresu egzaminacyjnego pracownia prowadzi np. nieodpłatne konsultacje dla osób, które po raz kolejny nie zdały egzaminu praktycznego.

Pracę dyrektora Stolarowicza kontynuował powołany w 2003 roku drugi dyrektor WORD w Elblągu, Stanisław Lecheta. To za jego kadencji przeprowadzono generalny remont głównego budynku, a w budynku garażowym powstały nowocześnie zaprojektowane i wyposażone pomieszczenia szkoleniowo-socjalno-garażowe. W dalszym ciągu unowocześniono też bazę ośrodka. W 2006 roku w samochodach służących do egzaminów praktycznych wprowadzono specjalne rejestratory.

Od 2011 roku funkcję dyrektora elbląskiego WORD pełnił Zbigniew Lichuszewski. Dwa lata później jego staraniem zmodernizowano plac manewrowy dla kierowców. Od trzech lat ośrodkiem kieruje Marek Fabiański, który zakupił ziemię pod budowę nowoczesnego ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Dbając o ochronę środowiska elbląski WORD pozyskał także środki unijne na budowę paneli fotowoltaicznych. Każdy z dyrektorów podczas swojej kadencji dokonał również wymiany taboru egzaminacyjnego, począwszy od marki daewoo lanos, poprzez fiaty punto, aż do obecnego samochodu egzaminacyjnego, którą jest kia rio.

— Nasza misja od 1998 roku jest niezmienna: egzaminujemy kandydatów na kierowców na wszystkie kategorie prawa jazdy. To statutowe działanie wymagało w ciągu 20 lat działania ośrodka zatrudnienia średnio ok. 35 osób, które przygotowały i przeprowadziły w tym czasie 730 tysięcy egzaminów. — mówi Marek Fabiański, dyrektor WORD Elbląg. — Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców naszego miasta można powiedzieć, że każdy elblążanin odwiedzał nasz ośrodek około pięć razy. Te liczby przekładają się na konkretne wyniki: zgromadzona dokumentacja wskazuje, że zdawalność na egzaminach państwowych w elbląskim ośrodku kształtowała się na poziomie 60 procent w egzaminach teoretycznych i ok. 40 procent w egzaminach praktycznych. Stawiamy zatem porzeczkę wysoko — podkreśla dyrektor.

W ośrodku pracują też profesjonalni egzaminatorzy. Na początku było ich 7. W okresie największego zainteresowania egzaminami w elbląskim WORD-zie zatrudnionych było 21 egzaminatorów, którzy pracowali na dwie zmiany. Obecnie jest ich 10.

Drugą działalnością elbląskiego WORDU stanowią szkolenia. W ciągu 20 lat działalności ośrodka liczba przeszkolonych osób na różnych kursach specjalistycznych wyniosła prawie 22,5 tysiąca osób.

— Elbląski WORD to także lider w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podstawowym celem jest tu edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego, począwszy od przedszkolaków, poprzez młodzież, do seniorów. Od 2012 roku realizowany jest np. przedszkolny program wychowania komunikacyjnego Autochodzik. Dla dzieci starszych organizowane są turnieje bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dla młodzieży - turnieje motoryzacyjne. Ważnym punktem działań WORD-u są także spotkania z seniorami, na których otrzymują oni odblaski i kamizelki, które gwarantują ich widoczność na drodze. Ośrodek nie zapomina także o edukacji osób niepełnosprawnych — dodaje dyrektor Fabiański.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB