Sobota, 25 czerwca 2022. imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Święto Flagi. Tak uczciły je elbląskie przedszkolaki [zdjęcia]

2018-05-02 08:00:21 (ost. akt: 2018-05-02 07:48:20)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dzisiaj obchodzimy Święto Flagi. Elbląskie przedszkolaki już w poniedziałek uczciły to święto, biorąc udział w przemarszu od ul. Bema na Plac Konstytucji.

Święto Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo obchodzone od 2004 r. W tym roku w Elblągu szczególne wydarzenie odbędzie się 2 maja w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek.
— Po przeprowadzonej renowacji udostępniona zostanie do zwiedzania biało-czerwona flaga, która przed II wojną światową powiewała przed polskim konsulatem w norweskim mieście Stavanger — informuje Urząd Miejski w Elblągu. — W 2016 r. flagę przekazało do Elbląga Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger. Teraz mieszkańcy będą mogli zobaczyć odnowioną i zakonserwowaną flagą, a także poznać jej ciekawą drogę do Elbląga. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele miasta Stavanger oraz członkowie Towarzystwo Polsko-Norweskiego w tym mieście.

Święto Flagi - program
godz. 11 przedstawienie w wykonaniu Międzyszkolnego Koła Historycznego (przed Ratuszem Staromiejskim)
godz. 11.45 odsłonięcie historycznej flagi polskiej (sala wystawiennicza w Ratuszu Staromiejskim)
godz. 12.15 przemarsz z 50-metrową flagą ulicami Starego Miasta pod Bramę Targową oraz wciągnięcie flagi na Bramę Targową, a następnie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Lazurki