Niedziela, 26 czerwca 2022. imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wystartował maturalny maraton. Na początek język polski i "Lalka" Bolesława Prusa

2018-05-04 09:57:03 (ost. akt: 2018-05-04 13:36:16)
Matura 2018 w Zespole Szkół Gospodarczych

Matura 2018 w Zespole Szkół Gospodarczych

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W piątek rozpoczął się maturalny maraton. Na początek uczniowie zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Jednym z tematów maturalnych był temat tęsknoty w "Lalce" Bolesława Prusa.

Tuż przed rozpoczęciem egzaminu nastroje wśród uczniów Zespołu Szkół Gospodarczyk były dobre.

— Nie mamy większej tremy. Czy nerwy coś tu zmienią? Chyba nie. Trzeba podejść do tego z optymizmem — mówili tuż przed wejściem na aulę ZSG, gdzie jedna z grup uczniów pisała maturę.

Na jakie tematy z języka polskiego liczyli uczniowie ZSG?
— Może będzie coś z odzyskania przez Polskę niepodległości, bo teraz trwają uroczyste obchody stulecia tego wydarzenia? — zastanawiali się przed wejściem.

W Zespole Szkół Gospodarczych do tegorocznej matury podeszło 85 uczniów.
— Z wielkim optymizmem uczniowie podchodzą do dzisiejszego dnia, chyba nie po to tyle lat się uczyli, by teraz być pesymistami. Jednym bardziej odpowiadają przedmioty humanistyczne, innym ścisłe, to naturalna sprawa. Nasi uczniowie kończą szkołę są przygotowani do wejścia bezpośrednio na rynek pracy, ale także do dalszej edukacji. Matura jest dla nich przepustką do podjęcia studiów — mówi Maria Dobosz, dyrektor ZSG w Elblągu.

Znamy już temat rozprawki. "Tęsknota - siła niszcząca, czy budująca ludzkie życie? Uzasadnij swoje zdanie odwołując się do fragmentu "Lalki" i wybranego tekstu kultury." Uczniowie do wyboru mieli również interpretację wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”.


— Raczej jesteśmy zadowoleni, myślę, że poszło nam w miarę dobrze. Nie można być oczywiście pewnym do czasu, gdy nie będą znane wyniki. Nie byliśmy zaskoczeni "Lalką" Bolesława Prusa, to akurat nie było zbyt trudne zadanie — powiedzieli nam uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, chwilę po wyjściu z egzaminu.

Uczniowie musieli również powiązać epilog z Pana Tadeusza z fragmentem wiersza „Chleb” Tadeusza Różewicza. Wśród pytań były te dotyczące tekstów źródłowych. Uczniowie musieli też streścić tekst „Profesja stulecia”.


W Elblągu egzamin maturalny w nowej formule zdaje 1284 uczniów. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godzinie 9, o godzinie 14 uczniowie przystąpią do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obserwator #2495958 | 78.88.*.* 4 maj 2018 14:08

    Czy uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych nie wiedzą co to stroj galowy? Proszę wziąć przykład z uczniów LO. Jeansy, wyciągnięte koszule? To nie rewia mody. Jakie podejście taka matura.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ZuzANNA #2495937 | 91.228.*.* 4 maj 2018 13:24

    Jak zawsze w Dzienniku Elbląskim - Zespół Szkół Gastronomicznych..... szkoda słów normalnie - wstyd !!!! Ileż można poprawiać !!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz