Fletniowe wariacje z Andreeą Chirą

2018-05-09 08:17:47(ost. akt: 2018-05-09 08:21:41)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Co łączy muzykę kameralną i bambus albo jawor górski? Wbrew pozorom bardzo wiele, bo przy wykorzystaniu tych gatunków flory powstaje Fletnia Pana, czyli najstarszy instrument dęty świata. O tym, jak brzmi „starsza siostra” trąbki i klarnetu, elbląscy melomani przekonają się już wkrótce, a zadba o to Elbląska Orkiestra Kameralna i rumuńska solistka Andreea Chira.
"Z Vivaldim i Bachem przy wtórze fletni" to tytuł koncertu, który odbędzie się 24 maja (czwartek) w sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta w Elblągu (początek o godz. 19).

Grających na fletni nie ograniczały żadne bariery – ani czasowe, ani przestrzenne, ani stanowe. Wystarczy wspomnieć, że w starożytnym Rzymie instrument ten był używany zarówno przez pasterzy, grajków ulicznych jak i nadwornych profesjonalnych muzyków. Dźwiękami wydawanymi przez pai xiao zachwycał się sam Konfucjusz, a dzięki największemu współczesnemu wirtuozowi multanek, Gheorghe Zamfirze, instrument zagościł w takich filmach jak „Piknik pod wiszącą skałą”, „Karate Kid” czy „Kill Bill”.

Tajemnicę gry na fletni odkryje przed elblążanami rodaczka Zamfira, Andreea Chira, która zdążyła już zaprezentować się przed publicznością wielu krajów m.in. Rumunii, Francji, Belgii, a także Turcji i Korei. Jej muzyka godzi sprzeczności: z jednej strony pełna liryzmu i nastrojowości, z drugiej zaś energetyczna i dynamiczna. Podobnie jak historia Rumunii, pozostającej od lat tyglem kulturowym, łączącym ludzi różnych narodów, wyznań i charakterów.

Wykonawcy:
Andreea Chira - fletnia pana
Jakub Chrenowicz - dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.:
A. Vivaldi – Koncert a-moll op. 3 nr 6 L’Estro Armonico
J. S. Bach – Badinerie z II Suity orkiestrowej b-moll BWV 1067
J. B. Arban – The Carnival of Venice na fletnię pana i orkiestrę smyczkową
E. Grieg – Suita Z czasów Holberga op. 40
B. Bartók – Rumuńskie tańce ludowe na orkiestrę smyczkową

Bilety można kupować w biurze koncertowym EOK w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek, tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu. Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).