Milejewo ma własny herb. Nawiązanie do historii i teraźniejszości [zdjęcia]

2018-05-14 08:20:32(ost. akt: 2018-05-14 08:27:48)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Jest krzyż nawiązujący do historii oraz buk jako symbol Wysoczyzny Elbląskiej. Wszystko to na czerwonym tle. Tak wygląda herb, który od piątku posiada gmina Milejewo. — To historyczna chwila dla gminy i jej mieszkańców — mówił wójt Milejewa Krzysztof Szumała.
Gmina Milejewo powstała w 1973 r. Pomysł ustanowienie herbu został zgłoszony przez członków pierwszego stowarzyszenia działającego na jej terenie - Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Gminy Milejewo w 2000 r. razem z propozycją wprowadzenia nazw ulic w Milejewie. Tę drugą propozycję szybko zrealizowano. Na herb przyszło jeszcze trochę poczekać. W 2010 r. opracowano logo gminy, którym posługiwano się w oficjalnych dokumentach. Temat herbu powrócił w 2015 r., po tym jak wybory na wójta wygrał Krzysztof Szumała.

W piątek podczas uroczystej sesji Rady Gminy nastąpiło sfinalizowanie tych starań. Wcześniej odbyła się msza święta w kościele w Milejewie oraz przemarsz z kościoła do gimnazjum.

— To historyczny dzień dla naszej gminy. Mieszkańcy mają teraz z czym się identyfikować. Nasza wspólnota powinna się coraz bardziej zacieśniać, bo mamy wokół czego się jednoczyć — powiedział nam Krzysztof Szumała, wójt gminy Milejewo.

Herb gminy Milejewo zawiera umieszczone na czerwonym tle żółty krzyż z kulami oraz motyw drzewa bukowego. Krzyż to element herbu Komturii Elbląskiej i dawnego powiatu elbląskiego, a drzewo to nawiązanie do Wyżyny Elbląskiej.

— Nasz herb nawiązuje do tradycji tych ziem, a także do teraźniejszości — tłumaczy wójt Milejewa. — Warto tu przyjeżdżać dla walorów turystycznych, przyrodniczych, ale chyba najbardziej ważne jest to, że żyją tutaj bardzo przyjaźni, życzliwi ludzie. Na przestrzeni ostatnich lat rośnie liczba mieszkańców, obecnie jest ich 3400.

Przewodniczący Rady Gminy w Milejewie Tomasz Kwietniewski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że gmina posiada własny herb, flagę i pieczęci.
— Przede wszystkim dziękuję panu wójtowi, który był lokomotywą ciągnącą ten pociąg naszej lokalnej historii i dzisiaj zatrzymała się na stacji. Dziękuję liderom organizacji pozarządowym, strażakom, sołtysom, radnym. Historię tworzą ludzie. Dzisiaj zapisaliśmy się w historii naszej lokalnej, pięknej ojczyzny, jaką jest gmina Milejewo, już na wieki — powiedział.

— Herb, flaga i pieczęć to najważniejsza, a zarazem najbardziej zaszczytne oznaki wspólnoty terytorialnej, służące do manifestowania własnej, zbiorowej tożsamości — powiedział wicestarosta elbląski Zbigniew Lichuszewski. — Symbole, które łączą, a jednocześnie przypominają, że nasza mała ojczyzna stanowi część wielkiej, narodowej społeczności.