Jazzbląg po raz siódmy

2018-05-30 14:54:52(ost. akt: 2018-05-30 14:56:40)
Konferencja prasowa zapowiadająca Jazzbląg 2018

Konferencja prasowa zapowiadająca Jazzbląg 2018

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

To będzie jazz przez duże "Dże". Już po raz siódmy, w ramach festiwalu Jazzbląg, nasze miasto odwiedzi światowa liga muzyków spod znaku trąbki, saksofonu i perkusji.
Festiwal Jazzbląg potrwa dwa dni (13-14 lipca) i sprowadzi do Elbląga prawdziwe tuzy muzyki jazzowej. Pierwszego dnia wystąpi Andy Middelton Quintet feat. Adam Nussbaum. Ten ostatni jest dobrze znany fanom jazzu.

— To bardzo poważny muzyk, który grał z najwybitniejszymi muzykami świata jazzowego, m.in. Eliane Eliasem, Gilem Evansem czy Johnem Abercrombie. Udało się nam także zaprosić Andy'ego Middeltona, świetnego saksofonistę, znanego wykładowcę na wiedeńskiej akademii muzycznej, z którym zaczęliśmy koncertować i stąd pomysł, by zagrał na Jazzblągu — mówi Jerzy Małek, dyrektor artystyczny festiwalu.

Kompozycje Middeltona są wyraźnie zakorzenione w tradycji jazzu, pomimo harmonijnych i nowoczesnych melodii, które stanowią dla nich idealną oprawę. A fantazyjna i odważna gra obejmuje tu niezwykle szeroki zakres ekspresji - od pełnych, mocnych brzmień, po delikatne, czułe, liryczne rytmy. Na Jazzbląg artystów wesprze także Piotr Wyleżoł (fortepian), Jerzy Małek (trąbka) i Sławomir Kurkiewicz (kontrabas).

— Chciałem, by festiwal Jazzbląg miał wiele wymiarów, ale nadal najważniejszym pozostaje dla nas wymiar artystyczny — podkreśla Jerzy Małek.

Podczas pierwszego dnia festiwalu wystąpi także Sławek Jaskułke, który zaprezentuje m.in. utwory ze swojego krążka "Sea". Jaskułke to pianista jazzowy, kompozytor muzyki fortepianowej, teatralnej i filmowej.

Drugiego dnia festiwalu (14 lipca) wystąpią Artur Dutkiewicz Trio i Aga Zaryan. Pierwszy z muzyków zaprezentuje utwory z ostatniej płyty "Traveller"- kompozycje, w których duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz muzyki świata łączą się z głębią przekazu.

— Artura Dutkiewicza na Jazzblg chciałem zaprosić już od dłuższego czasu. Jest jednym z niewielu żyjących pianistów, którzy mają tak osobiste podejście do grania i tak fantastyczne brzmienie — dodaje Jerzy Małek.

Na scenie Dutkiewiczowi będą także towarzyszyli artyści: Łukasz Żyta (perkusja) i Andrzej Święs (kontrabas). A na zakończenie festiwalu zaśpiewa Aga Zaryan.
— Przepiękna pani o przepięknym głosie. Aga Zaryan wystąpi w duecie z Michałem Tokajem, a gościem specjalnym będzie trębacz Robert Majewski — mówi dyrektor artystyczny festiwalu.

Na deser nie zbraknie także jam session - tradycyjnie w podziemiach Galerii El, czyli w klubie Krypta. W tym roku do białego rana grać będą Tomasz Grzegorski oraz trio Akademii Muzycznej w Gdańsku: Maciek Grzywacz, Tomek Sowiński i Piotr Kułakowski.
Jaki był budżet tegorocznego festiwalu? O tym Jerzy Małek mówić nie chciał.

– Najważniejsza jest muzyka. Niedługo skończę 40 lat: z wiekiem nauczyłem się nie narzekać — śmieje się artysta.
as

Źródło: Dziennik Elbląski