Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Saber Strike: w Elblągu szkoli się pół tysiąca żołnierzy z Europy i USA

2018-06-02 10:00:00 (ost. akt: 2018-06-01 14:11:00)
Saber Strike

Saber Strike

Autor zdjęcia: kpt Paulina Montewka

Rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe Saber Strike, organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie.

Saber Strike - 18 to już ósma edycja ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. W bieżącym roku biorą w nim udział również żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Jest to dla nich najważniejsze ćwiczenie od momentu rozpoczęcia formowania Dowództwa Dywizji.

Stanowi ono również sprawdzian przed zaplanowaną pod koniec bieżącego roku certyfikacją dowództwa. Podczas Saber Strike - 18 żołnierze ćwiczyć będą na Polowym Stanowisku Dowodzenia zorganizowanym przez Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Wraz z żołnierzami z Elbląga będą w nim uczestniczyć również przedstawiciele Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Amerykanie z 7th Mission Support Command stacjonującego w Kaiserslautern w Niemczech, a także przedstawiciele kilku polskich dowództw i jednostek wojskowych.

Ogółem w Elblągu szkolić się będzie ponad pół tysiąca żołnierzy z kilkunastu krajów europejskich oraz Kanady i Stanów Zjednoczonych. Rozpoczynająca się 3 czerwca aktywna faza ćwiczenia poprzedzona zostanie szkoleniem obsady Stanowiska Dowodzenia oraz sprawdzeniem systemów łączności. Żołnierze wezmą również udział w tzw. Mini Exercise (ćwiczenie wstępne), podczas którego sprawdzony zostanie przepływ informacji oraz system meldunkowy.

—  Ten dzień jest bardzo ważny, ponieważ dzisiaj rozpoczynamy ćwiczenie pk. Saber Strike - 18. Jest to moment historyczny dla naszego dowództwa, ponieważ jest to pierwsze ćwiczenie dowódczo - sztabowe, w którym bierzemy udział jako Dowództwo Dywizji. Wierzę, że wykonamy nasze zadanie tak, jak powinno to być zrobione — powiedział dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki.

W ćwiczeniu pk. Saber Strike - 18 weźmie udział około 18000 żołnierzy z 19 państw. Tegoroczna edycja ćwiczenia zakłada udział komponentów z następujących państw sojuszniczych i partnerskich: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Manewry uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu stacjonują w państwach bałtyckich i w Polsce.

Saber Strike - 18 skoncentruje się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Dowodzenie i kontrolę nad przebiegiem ćwiczenia sprawować będzie Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.
mjr Dariusz Guzenda

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ju #2512471 | 83.9.*.* 3 cze 2018 13:29

    Boże Polska to naprawdę świetny kraj szkolą się tu jednostki wojskowe z prawie pół świata, innego kraju na świcie nie ma który popełniał by podobną głupotę. Przecież to największa degradacja środowiska naturalnego. Kto z tego czerpie korzyści?

    odpowiedz na ten komentarz