Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

W piątek otwarcie 11-piętrowego sądu. Takie mają widoki na Elbląg. A co wewnątrz? [zdjęcia]

2018-06-07 07:00:00 (ost. akt: 2018-06-07 16:35:10)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Z udziałem wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, a także przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura odbędzie się w piątek (8.06) uroczyste otwarcie nowego budynku sądowego przy ul. Płk. Dąbka 21 w Elblągu.

Budowa okazałego gmachu sądowego w centrum Elbląga ruszyła jesienią 2013 r. Od początku na jego powstanie w tym miejscu nie zgadzali się okoliczni mieszkańcy, wspierani przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej Sielanka. Obawiali się, że sąsiedztwo okazałego wieżowca znacznie pogorszy ich warunki życia.


— Łatwo przewidzieć, ile dodatkowych samochodów zjawi się w naszej okolicy: w sądzie ma pracować ponad 300 osób, do tego interesanci... Boimy się smogu, hałasu i tego, że sami nie będziemy mieli gdzie swoich samochodów postawić — mówili nam jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Zezwolenie na budowę sądu zostało utrzymane w mocy, mimo odwołań do prezydenta Elbląga, wojewody warmińsko-mazurskiego i skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w październiku 2013 r.

— Uważam, że mieszkańcom trafiła się kura znosząca złote jajko — mówił podczas uroczystości ówczesny minister sprawiedliwości Marek Biernacki. — Rozumiem ich obawy, bo powstaje coś nowego. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że powstaje sąd, który będzie gwarantem bezpieczeństwa, a z drugiej strony piękna architektura zmieni całokształt terenu. To będzie piękne miejsce. Wartość mieszkań na pewno wzrośnie — dodał.


Budowa 11-piętrowego budynku przy ul. Płk. Dąbka trwała cztery lata. Inwestycja w całości została sfinansowana z budżetu państwa. Elbląski wymiar sprawiedliwości wzbogacił się o 46-metrowy gmach o powierzchni blisko 9 tys. metrów kw. Ostatnie piętro ma przeznaczenie wyłącznie techniczne. Niżej, na piętrach 10 i 9 znajdują się m.in. gabinety sędziów i ich asystentów oraz referendarzy. Piętro 8. zostało w całości przeznaczone na sekretariaty poszczególnych wydziałów Sądu Okręgowego. Na kolejnych dwóch kondygnacjach znajduje się zaś 11 sal rozpraw dla Sądu Okręgowego. Aż trzy piętra przeznaczono na sekretariaty wydziałów Sądu Rejonowego. A na kondygnacjach od 3 do 1 będzie 18 sal rozpraw dla tego sądu.

Nowy budynek ma 343 pomieszczenia i będzie miejscem zatrudnienia dla łącznie około 260 osób, w tym około 75 pracowników Sądu Okręgowego i około 185 pracowników Sądu Rejonowego. Całkowity koszt inwestycji to ponad 58 mln zł.

Budynek został oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku. Jednak jego uroczyste otwarcie odbędzie się w najbliższy piątek. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur, przedstawiciele sądów i władz Elbląga. Uroczystość odbędzie się na 10. piętrze budynku. Zaplanowane są m.in. wystąpienia przedstawicieli sądownictwa.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BEZ SCIEM proszę #2514992 | 37.47.*.* 7 cze 2018 13:32

  Nadal uważam, że ten skądinąd ciekawy budynek zupełnie nie pasuje w tym miejscu. Tym bardziej że bardzo wiele miejsc w centrum miasta, o wiele bardziej reprezentacyjnych niż podwórko przy plk Dabka jest nie zabudowane i straszy pustką. No ale przynajmniej mieszkańcy sąsiedniego bloku będą mogli okno w okno oglądać na żywo przebieg rozpraw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Gość #2514942 | 109.241.*.* 7 cze 2018 12:03

   Złodzieja trzeba zamknąć:10 osób zostało zatrzymanych w związku z przekrętami dotyczącymi wydatkowania dotacji z UE w grupach producenckich owoców i warzyw. Podejrzani zagarnęli ponad 21 mln zł. To dopiero początek, według naszych informacji kwota nieprawidłowo wydatkowanych środków może sięgnąć 3 mld zł, a w sprawę zamieszani są politycy PO i PSL.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. anty głąb #2514881 | 83.20.*.* 7 cze 2018 09:54

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Anaalfabeto musi byc.Jak ci przeszkadza .To do ciapatych brykaj.

  3. ksiundz bedzie??? #2514848 | 193.46.*.* 7 cze 2018 08:52

   ksiundz bedzie???bo jak nie to tam sprawiedliwości nie będzie buahahahah

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz