Są pieniądze na remonty dróg

2018-06-12 13:04:32(ost. akt: 2018-06-12 13:45:02)
Umowy do programu podpisano we wtorek (12.06)

Umowy do programu podpisano we wtorek (12.06)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Ponad 47 mln zł rządowego dofinansowania trafiło do regionu Warmii i Mazur na rozwój gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Z tych pieniędzy wyremontowane zostaną m.in. droga w Nowinie (gm. Elbląg) czy ponad sześciokilometrowy odcinek drogi Milejewo-Kamiennik Wielki-Pomorska Wieś.
Rządowy program rozwoju infrastruktury drogowej gminnej i powiatowej, dla regionu Warmii i Mazur na 2018 rok przewiduje dofinansowanie na poziomie ok. 47 mln zł. Samorządy dołożyły do niego nieco ponad 50 mln zł, co razem daje blisko 100 mln zł na modernizację, budowę czy remonty dróg.

Umowy do programu podpisano we wtorek (12.06) z wójtami, burmistrzami i starostami subregionu elbląskiego: gminą Elbląg, Tolkmicko, Zalewo i Wilczęta oraz powiatami elbląskim, bartoszyckim i braniewskim.

— Otrzymane pieniądze - ponad 1, 3 mln zł — przeznaczymy na przebudowę drogi w miejscowości Nowina. To odcinek około 1 kilometra od tzw. starej "siódemki". Całkowity koszt tej inwestycji to ok. 2,7 mln zł. Czeka nas duży zakres prac, bo to teren podmokły i dużo będzie kosztowało samo odwodnienie. Remont tej drogi jest dla nas bardzo istotny bo tam znajduje się wiele firm i chcemy im usprawnić komunikację. Prace zakończą się w październiku tego roku — mówi Genowefa Kwoczek, wójt Gminy Elbląg.

Także w październiku ma się zakończyć modernizacja ponad sześciokilometrowego odcinka na drodze Milejewo-Kamiennik Wielki-Pomorska Wieś (powiat elbląski).
— Po przetargu prace wyceniono na ok. 7 mln zł. Wyszło drogo, bo ten odcinek obejmuje podmokle Żuławy, więc potrzeba podkładów i specjalnego podłoża. Oprócz tego droga zostanie poszerzona, pojawią się przystanki autobusowe i przejścia dla pieszych — wylicza Maciej Romanowski, starosta elbląski. — W kosztach oprócz nas partycypowała także gmina Milejewo, która dokłada do inwestycji ok. 600 tys. zł. Lwia część pieniędzy - ponad 1,1 mln zł - pochodzi także od Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Prace na odcinku już trwają.

Z otrzymanego dofinansowania ( 0,5 mln zł) cieszy się także Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka.
— Za te pieniądze zostanie przebudowana droga gminna w Pagórkach. To dla nas ważna inwestycja bo tą drogą jeździ do szkół m.in. nasza młodzież, tu znajduje się także wiejska świetlica — mówi burmistrz.

Bezpieczniej będzie także w Starym Siedlisku (gm. Wilczęta).
— Na drodze pojawi się nowa nakładka, chodniki oraz wykonane zostaną przejścia dla pieszych i lampa solarna. Całość będzie kosztowała 700 tys. zł, z czego 300 tys. zł to dofinansowanie. Jesteśmy zadowoleni, bo gdyby nie finansowa pomoc, to trudno byłoby nam z własnych pieniędzy wykonać taką inwestycję — mówi Beata Andrzejczuk, wójt gminy Wilczęta.

Pieniądze z rządowego programu trafiły także do powiatu bartoszyckiego (2,4 mln zł na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Kosy-Maszewy), powiatu braniewskiego (908 tys. zł na na przebudowę drogi powiatowej w Słobitach) oraz do gminy Zalewo (586 tys. zł na przebudowę drogi gminnej w Jerzwałdzie).
Kolejne umowy na dofinansowanie do rozwoju infrastruktury drogowej gminnej i powiatowej, zostaną podpisane m.in. w rejonach olsztyńskim, ełckim i ostródzkim
as

Źródło: Dziennik Elbląski