Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Nauczyciele i absolwenci pokazali swoje prace. Liceum Plastyczne kończy 10 lat [zdjęcia]

2018-06-14 21:04:35 (ost. akt: 2018-06-14 21:14:36)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Nauczyciele i absolwenci Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym zaprezentowali swoje prace w Centrum Sztuki Galeria EL. W czwartek (14.06) odbył się wernisaż otwierający uroczystości obchodów jubileuszowych szkoły, która w tym roku kończy dziesięć lat.

To pierwsza tego typu wystawa pokazująca, w jednej wspólnej przestrzeni, prace nauczycieli Liceum Plastycznego i absolwentów tej szkoły: grafikę warsztatową i projektową, rzeźbę, malarstwo, rysunek czy fotografię.

— Prace zostały wyłonione drogą konkursową dlatego traktujemy tę wystawę jako wielkie wyróżnienie — mówi Natalia Magalska, absolwentka Liceum Plastycznego w 2014 roku, obecnie studentka Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku. — Prace absolwentów zostały zaprezentowane nie w kontraście, ale obok prac naszych nauczycieli Myślę, że my wszyscy wspólnie traktujemy to jako ogromny komplement: to, że kilka lat po ukończeniu liceum pokazujemy swoje prace jak równy z równym. I myślę, że jest to najlepsze świadectwo jakości kształcenia naszego liceum, ponieważ to, co tu dzisiaj pokazujemy, to nie są efekty tylko i wyłącznie naszej indywidualnej pracy artystycznej, ale są to też efekty zbiorowej pracy dydaktycznej całej kadry.

Odmienne doświadczenia artystyczne twórców, wielość dziedzin, a nawet różnice pokoleniowe sprawiają że wystawa jubileuszowa Liceum Plastycznego jest niejednolitym i ciekawym przeglądem.

— Ale przede wszystkim jest wystawą integracyjną, łączącą nauczycieli i uczniów tej szkoły, jej absolwentów. Nie chodzi tu o próbę sił i wzajemne prężenie się przed sobą, bo nie takich wartości w tej szkole uczymy. Wybieraliśmy prace w ten sposób, by wzajemnie ze sobą korespondowały. Jest to wystawa integracyjna, okazująca sobie wzajemne zainteresowanie i szacunek — dodaje Zbigniew Chrostek, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym.

Wystawa jubileuszowa nauczycieli i absolwentów Liceum Plastycznego to także podsumowanie podejmowanych przez nich działań, wspierających indywidualne zainteresowania i predyspozycje swoich podopiecznych.

— Wystawa jest bardzo różnorodna: pokazuje wiele dziedzin i różnorodność zastosowania technik i środków wyrazu. Myślę, że dzięki temu świetnie prezentuje kierunek, w jakim zmierza szkoła. Daje też świadectwo zindywidualizowanych, samodzielnych już twórczych poszukiwań jej absolwentów — mówi Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

Wystawę jubileuszową Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym będzie można oglądać do 21 czerwca.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB