Trwa remont zabytkowego dworca w Tolkmicku

2018-06-27 16:08:09(ost. akt: 2018-06-27 15:14:42)
Gmina sprzedała dworzec w Tolkmicku w lipcu ubiegłego roku

Gmina sprzedała dworzec w Tolkmicku w lipcu ubiegłego roku

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Nowy właściciel rozpoczął remont zabytkowego dworca w Tolkmicku. Gmina sprzedała obiekt, który od lat popadał w ruinę, osobie prywatnej w lipcu ubiegłego roku. Ma ona maksymalnie pięć lat na jego renowację.
W lipcu ubiegłego roku gmina Tolkmicko sprzedała zabytkowy, znajdujący się przy ulicy Morskiej 4 dworzec Kolei Nadzalewowej osobie prywatnej. Nieużytkowany od lat budynek (ostatni pociąg pasażerski zatrzymał się tutaj 7 lipca 2013 roku) niszczał, a na remont władze gminy nie miały pieniędzy. Zdecydowano więc o jego sprzedaży.

— Dworzec kupił mieszkaniec Tolkmicka. Umowa wyznacza mu od 3 do 5 lat na remont obiektu. Akt notarialny opiewał na 179 tys. zł, jednak ze względu na to, że jest to zabytek, do tego wymagający ogromnych nakładów finansowych na remont, kupujący otrzymał 50 procent bonifikaty: do zapłaty miał więc 89 tys. zł — mówi Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka.

Jak podkreśla burmistrz, obiekt jest już bardzo zniszczony i nowy właściciel będzie musiał ponieść duże koszty związane z jego remontem.
— Remont odbywa się oczywiście pod kontrolą konserwatora zabytków. Trudno jest oszacować jego koszty, ale z pewnością będą one duże — mówi burmistrz.

Dworzec kolejowy w Tolkmicku do rejestru zabytków wpisano w 1995 roku. Jego historia jest związana z linią Kolei Nadzalewowej, którą wybudowano w latach 1897–1899. W zamyśle niemieckich projektantów miała ona połączyć Elbląg z Królewcem. W maju 1899 roku ukończono budowę odcinka z Elbląga do Fromborka, a we wrześniu oddano do użytku odcinek łączący Frombork z Braniewem.

Dworzec jest częściowo podpiwniczony, ma rozbudowaną bryłę z dominującą wieżyczką, przykrytą czterospadowym dachem z dachówką ceramiczną. Dworzec połączony został z budynkiem spedycji. O dekoracyjności elewacji budynku dworca stanowią głównie ryglowe elementy konstrukcyjne. Uzupełnią je ceglane, łukowe zwieńczenia otworów okiennych, ozdobnie oszalowane szczyty, gzymsy, blendy i drewniany balkon. Wnętrza dworca są częściowo wtórnie przebudowane. W poziomie parteru mieści się poczekalnia, kasa, pomieszczenie dyżurnego z nastawnią, a na wyższej kondygnacji mieszkania pracowników.

Oryginalne wyposażenie zachowane jest fragmentarycznie, w tym m.in.: posadzki ceramiczne (romboidalne, czarno-ugrowe) oraz stolarka okienna i drzwiowa, a także drewniane schody klatki schodowej. W 1989 r. przeprowadzono remont budynku dworca. Regularny ruch pociągów osobowych na trasie nadzalewowej został zawieszony 1 kwietnia 2006 roku. Od tego czasu kursowały tu tylko pociągi specjalne i towarowe. Jeszcze w latach 2010 i 2011 wznowiono, staraniem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, na czas wakacji, w soboty i niedziele kursy z Grudziądza i Elbląg do Braniewa, zatrzymujące się na tej stacji.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lewizna #2527192 | 83.21.*.* 28 cze 2018 07:29

  Za 80 tysi to nawet kawalerki nie kupisz! Tak właśnie wygląda Tolkmicko i ciche interesy. To musi się zmienić, ale jest trochę za późno. Wszystko co miało wartość w Tolkmicku jest już w rękach pracowników ratusza i pociotków. Tylko wyjazd.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Anty lewak #2526947 | 109.241.*.* 27 cze 2018 16:53

   Wszystko co wybudowali Niemcy,łącznie z pałacami,dworkami zdewastowała czerwona zaraza!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)