Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

PWSZ świętowała jubileusz. Od 20 lat uczą z sukcesami [zdjęcia]

2018-06-29 15:46:39 (ost. akt: 2018-06-29 16:12:50)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. Od samego początku dawała swoim studentom możliwość bezpłatnego kształcenia się. Dzisiaj w PWSZ studiuje 1,5 tysiąca żaków w czterech instytutach.

Dzisiaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o utworzeniu w 1998 r. w Elblągu pierwszej szkoły wyższej nowego typu o profilu zawodowym była jak najbardziej słuszna. Co istotne, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu już od początku dawała swoim studentom ofertę bezpłatnego kształcenia się. To właśnie tu przygotowywano pracowników i kadrę, która stanowiła potem trzon większości zakładów przemysłowych, które powoli zaczęły się odradzać w Elblągu po przemianach politycznych, społecznych i ekonomicznych, które przyniósł 1989 r.

Obecnie PWSZ w Elblągu to cztery instytuty: informatyki stosowanej, politechniczny, ekonomiczny oraz pedagogiczno-językowy, które są miejscem naukowego i studenckiego życia dla ponad 1,5 tysiąca żaków. W ciągu minionych 20 lat PWSZ w Elblągu wydała bez mała 10 tysięcy dyplomów inżynierskich i licencjackich. Od 2016 r. studenci mają tu także możliwość ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika.

Podobnie jak inne wyższe szkoły zawodowe, czy uczelnie akademickie, także PWSZ w Elblągu znalazła się dzisiaj na progu wielkich zmian, które ma przynieść procedowany w parlamencie projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, nazywany Ustawą 2.0.

— Wśród jego założeń przyjęto m.in., że PWSZ z całej Polski mają się koncentrować na tym, by jak najlepiej odpowiadać potrzebom lokalnego i regionalnego rynku pracy i kształcić na studiach o profilach praktycznych, w mniejszym stopniu koncentrując się na badaniach naukowych, a kładąc nacisk na jak najlepsze przygotowanie do pracy zawodowej i do tworzenia umiejętności o charakterze praktycznym i kreatywnym w celu jak najlepszego odnalezienia się na rynku pracy — mówił w piątek dr hab. Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas uroczystości jubileuszu PWSZ w Elblągu.

Z praktycznym przygotowaniem studentów do zawodu elbląska PWSZ nie ma najmniejszego kłopotu. Uczelnia z sukcesem wdraża m.in. projekt pilotażowych praktyk zawodowych, których celem jest wypracowanie jednolitego sposobu prowadzenia sześciomiesięcznych praktyk zawodowych. Po odpowiednich regulacjach prawnych projekt mógłby być wprowadzony jako rozwiązanie systemowe dla wszystkich zawodowych szkół wyższych w Polsce. Program otrzymał wsparcie ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki nim w Elblągu z takich praktyk korzysta ponad 400 studentów elbląskiej PWSZ.

Ale to tylko jeden z projektów, który z powodzeniem wdraża PWSZ. Na najbliższe trzy lata zaplanowano tu do zrealizowania programy na kwotę ok. 45 mln zł.
— W tej chwili powołuję pracowników do wykonywania tych projektów. Będzie też trochę inwestycji, a przede wszystkim doposażanie uczelni. Jeśli założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym wejdą w życie, to będę miał jeszcze dwa lata „rektorowania” — uśmiecha się Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu. — Chciałbym, żeby pod koniec mojej kadencji uczelnia była już w miarę kompletna — dodaje.

To, z czym elbląska PWSZ walczy od dawna to niż demograficzny, który z roku na rok sprawia, że w jej mury wstępuje coraz mniej żaków.
— Chcemy włączyć do promocji uczelni samych studentów. Być może oni nam podpowiedzą, jak do nich trafiać. Myślę, że niż demograficzny to nie tylko problem elbląski, ale całego kraju. Jeśli chodzi o liczbę studentów, to jesteśmy wśród 34 PWSZ na dziesiątym-jedenastym miejscu. I tak się w zasadzie utrzymujemy od samego początku. Tak naprawdę nigdy nie byliśmy liderem, co do liczby żaków — dodaje rektor Walczyk. — Na uczelni najlepszym kierunkiem ciągle pozostaje informatyka. Od lat powtarzam, że Elbląg powinien stawiać na tę technologię i obrać ją sobie jako lokomotywę do rozwoju. Zauważyliśmy także wzrost zainteresowania studiami technicznymi i to nas bardzo cieszy.

PWSZ w subregionie elbląskim nadal pozostaje liderem, jeśli chodzi o przygotowanie do zawodu na poziomie wyższym. Na przestrzeni lat dokonano w strukturach uczelni także pewnych zmian i przesunięto ciężar w kształceniu z czystej humanistyki na kierunki ścisłe, techniczne. Spore znaczenie dla rozwoju uczelni było utworzenie wspomnianego Instytutu Informatyki Stosowanej, a także kierunku administracja samorządowa o specjalności finanse publiczne, kierunków ochrona środowiska, mechanika czy elektromechanika.

— Praktyczne kształcenie to warunek wysokiego stopnia zatrudniania absolwentów. Myślę, że spełniliśmy i nadal spełniamy cel, jaki przyświecał nam, gdy ta uczelnia powstawała — kończy prof. Walczyk.
as


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kliba #2528238 | 37.47.*.* 29 cze 2018 22:44

    Fatalne zdjęcia! Facet, o balansie bieli nie słyszałeś? Jak mozna zatrudniac takiego nieuka???

    ! - + odpowiedz na ten komentarz