Odblokują rzekę Elbląg. Wybudują nowy most w Nowakowie

2018-07-31 13:43:31(ost. akt: 2018-07-31 13:08:02)
Nowy most ma zostać wybudowany w Nowakowie

Nowy most ma zostać wybudowany w Nowakowie

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Na rzece Elbląg, w okolicach Nowakowa, wybudowany zostanie nowy most. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 10 mln złotych. Pieniądze mają pochodzić z budżetu państwa. Nowoczesny most uchylny zastąpi wysłużony już "ponton".
Na rzece Elbląg w pobliżu Nowakowa wybudowany ma zostać nowy most o tzw. konstrukcji uchylnej. Zastąpi on obrotowy most pontonowy, który pełni służbę w Nowakowie od 1978 r. Ponton przechodził już wiele remontów, ale jazda po nim samochodem w wielu przypadkach z konieczności musi odbywać się slalomem.

— Budowa nowego mostu nierozerwalnie łączy się z budową kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Ta inwestycja jest konieczna, by budowa kanału w ogóle miała sens — mówi Ryszard Zając, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pasłęku.

Most pontonowy w Nowakowie przy wysokich stanach wody nie może być rozszczepiany, co powoduje, że cała żegluga jest wtedy wstrzymana. Wybudowanie nowego mostu poprawi dostęp do portu w Elblągu, tym samym zlikwidowane zostanie wąskie gardło na rzece Elbląg. Pieniądze na budowę nowego mostu mają pochodzić z rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Jego celem, jak zapowiada premier Mateusz Morawiecki, jest wsparcie finansowe dla samorządów chcących budować nowe drogowe przeprawy przez rzeki. Rząd wskazał 20 priorytetowych takich inwestycji, na tej liście znalazła się m.in. budowa mostu na rzece Elbląg w okolicach Nowakowa.

Szacuje się, że budowa nowego mostu może kosztować około 12 mln zł.
— Chociaż dzisiaj jeszcze trudno precyzyjnie te koszty oszacować. Koncepcja mostu, którą przygotował powiat elbląski, zakłada, że nie będzie to most zwodzony, ale most o tzw. konstrukcji uchylnej, czyli otwierany na bok. Urząd Morski w Gdyni zlecił przygotowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Trzeba też będzie wybudować, praktycznie od "zera", drogi dojazdowe do mostu — mówi Ryszard Zając.

Most w Nowakowie jest zawalidrogą nie tylko dla kanału przez Mierzeję Wiślaną. Płynące do Elbląga barki już dawno zatrzymywał przed mostem zbyt wysoki albo zbyt niski stan wody, niepozwalający na jego rozpięcie. Powstał wówczas pomysł budowy drogi od Modrzewiny do węzła Kazimierzowo. Na jej trasie miały powstać dwa mosty przez rzekę Elbląg i przez Kanał Jagielloński, dzięki czemu Modrzewina miała być połączona z Wyspą Nowakowską. Most w Nowakowie nie byłby wtedy w ogóle potrzebny. Pomysłu tego jednak nie zrealizowano.

Kiedy ruszy budowa mostu w Nowakowie?
— Zakładamy, że powinno się to odbyć mniej więcej równolegle z budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną — mówi Ryszard Zając.
Przypomnijmy, że podczas ostatniego spotkania z dziennikarzami (24.07) poseł Jerzy Wilk (PiS) zapowiedział, że budowa kanału na Mierzei Wiślanej rozpocznie się jesienią tego roku.
— Prace rozpoczną się, gdy zakończy się sezon lęgowy ptaków. Na początek geodeci wytyczą działkę (1300 metrów) w Nowym Świecie, gdzie ma powstać przekop. Zostanie ona ogrodzona, a następnie rozpocznie się wycinka lasu w tym miejscu — mówił poseł Jerzy Wilk.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jolka #2547238 | 83.20.*.* 1 sie 2018 11:40

  Skąd Prawo i Sprawiedliwośc ma tyle energi checi zaangazowania i przede wszystkim pieniedzy na realizacje tych wszystkich przedwyborczych obietnic.Teraz jeszcze doszli plantatorzy miekich owoców etc.Skad tyle kasy na to wszystko.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Świetnie #2546646 | 217.99.*.* 31 lip 2018 16:23

   i konsekwentnie. Brawo PiS !

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz