Po raz kolejny manifestowali w obronie polskiego sądownictwa

2018-08-03 15:45:31(ost. akt: 2018-08-03 15:51:06)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W piątek (3.08) pod siedzibą nowego sądu okręgowego i rejonowego w Elblągu zorganizowano kolejny protest w obronie konstytucji RP i Sądu Najwyższego.
W manifestacji wzięli udział głównie sympatycy Komitetu Obrony Demokracji oraz lokalni politycy: senator Jerzy Wcisła (PO), Władysław Mańkut, były wojewoda elbląski, późniejszy senator z ramienia SLD oraz Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga (SLD). Do tej pory demonstranci spotykali się pod sądem okręgowym na Placu Konstytucji. Tym razem wybrali ulicę Płk. Dąbka.

— Pomyśleliśmy, że siedziba nowego sądu to jest bardzo dobra lokalizacja. To centrum miasta, mamy szczyt dnia i na pewno będziemy dla wszystkich bardziej widoczni i słyszalni — mówił Tadeusz Kawa z elbląskiego KOD-u.

Jak podkreślali manifestanci, swoja obecnością chcieli wesprzeć nie tylko elbląskich, ale także polskich sędziów. Przypomnijmy: w piątek (20.07), Sejm przyjął, a cztery dni później, w nocy z wtorku na środę Senat zatwierdził nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. W nowelizacji chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Zmiany przewidują też, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na pierwszego prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak dotychczas głosił ten przepis - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

W czwartek (2.08) Sąd Najwyższy przedstawił jednak pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Pytania - jak poinformowano - dotyczą kwestii: nieusuwalności sędziów; uzależnienia możliwości dalszego orzekania przez sędziego SN, który przekroczył 65. rok życia od zgody władzy wykonawczej, w tym przypadku prezydenta; wykładni unijnego przepisu, który zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek; doprecyzowania jak SN powinien zapewnić skuteczność temu unijnemu zakazowi; obowiązku SN jako sądu unijnego w zakresie stosowania środków zapobiegawczych.

— To doskonała wiadomość, czekamy teraz na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości w UE. My przecież podlegamy prawodawstwu europejskiemu, a to, że Duda (Prezydent RP Andrzej Duda - red.) nie będzie tego słuchał to znaczy ewidentnie, że mamy prezydenta, który po prostu nie jest naszym prezydentem — dodaje Tadeusz Kawa.

W piątkowej demonstracji wzięło udział ok. 40 osób. Manifestanci mieli ze sobą flagi Polski i UE oraz transparenty, rozdawali także przechodniom konstytucję. W takcie demonstracji odśpiewano m.in. Odę do radości, oficjalny hymn zjednoczonej Europy.
asKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dobre. #2549665 | 109.241.*.* 4 sie 2018 22:32

  Mańkut-czyli leworęcznych bandyta. Mały lewaczek w wielkim samochodzie. Śmiech na sali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ob #2549273 | 79.163.*.* 4 sie 2018 08:07

  Normalni ludzie do sądów nie chodzą ,tym bardziej pod sąd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. ninna #2549269 | 185.25.*.* 4 sie 2018 08:01

  ale obciach te 10 osob ,i to komusze odpady.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Chyba ich pojeb..o!!! #2549200 | 83.6.*.* 3 sie 2018 23:18

  wolne sady- to kur.a mają pracować jeszcze wolniej!!!!!!. Widać tym czerwonym pasożytom i wszelkiego typu alimenciarzom, aferzystom, którym PiS dobiera się do dyp jak gawłowskiemu, waltz czy złodziejom z sądu w Krakowie z ryżym aktualnie palącego głupa w Brukseli wolniejsza praca tz sądów bądź ich paraliż jest na rękę. I tak wam zaprzańce i brukselscy sługusi to sie nie uda. Dosyć osądzania ludzi przez Złodziei wiertarek, spodni, kiełbasy czy pieniędzy na stacjach CPN, których chronoią togi sędziowskie !!!!!! A teraz czerwone ścierwa możecie mnie minusować

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Hmmm #2549101 | 188.146.*.* 3 sie 2018 19:52

  Powinni ich w zoo pokazywac jako wymarly gatunek

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)