Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Sobota z przewodnikiem zawitała do katedry św. Mikołaja [zdjęcia]

2018-08-05 12:31:00 (ost. akt: 2018-08-05 12:37:24)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

To jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. Wysokość wieży wynosi 97 metrów. Jego początki sięgają XIII wieku. Przez dwa stulecia była stopniowo rozbudowywana. Katedra św. Mikołaja na elbląskiej starówce była celem kolejnej wycieczki pod tytułem "Sobota z przewodnikiem".

25 marca 2000 r., decyzją ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego, zostało ustanowione Sanktuarium Krzyża Świętego w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Uroczystość miała miejsce w Dzień Zwiastowania Pańskiego Najświętszej Maryi Panny, a zarazem w dniu ósmej rocznicy powstania diecezji elbląskiej.Na co dzień relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w pięknej, gotyckiej niszy po prawej stronie ołtarza głównego katedry. Warto też wspomnieć, że elbląska parafia katedralna posiada również relikwie św. Mikołaja, przywiezione tu z sanktuarium św. Mikołaja w Bari we Włoszech.


Relikwiarz Krzyża Świętego to tylko jeden z elementów bogatego wyposażenia elbląskiej świątyni. Sama katedra św. Mikołaja przyciąga uwagę wiernych i turystów już z daleka, a to dzięki 97-metrowej wieży, która w ubiegłym roku została gruntownie zrekonstruowana, dzięki czemu możliwe jest wejście na jej taras i podziwianie panoramy miasta z wysokości prawie 70 metrów. Przez lata szczęśliwie udawało się uratować wiele z gotyckiego wyposażenia kościoła. Do dziś w niszach bocznych można oglądać chrzcielnicę odlaną z brązu figurę św. Mikołaja z około 1400 roku, Grupę Ukrzyżowania z ponad 4-metrową figurą Chrystusa, czy monument nagrobny - Epitafium burmistrza Elbląga Bodekera z ok. 1595 roku.

To, co katedra ma najpiękniejszego, to szereg ołtarzy w nawach bocznych świątyni: Matki Boskiej Szafkowej, cechu słodowników z XVI wieku i ołtarz czeladników szewskich z 1520 roku.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB