Elblążanie o komunikacji miejskiej... Takie wystawiliśmy jej oceny

2018-08-05 16:51:45(ost. akt: 2018-08-05 16:55:59)
Tramwaje w Elblągu

Tramwaje w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Najchętniej jeździmy w Elblągu tramwajem linii nr 4 bądź autobusem nr 7. Dziennie na tych trasach porusza się ponad 10 tysięcy osób. Komunikację miejską oceniamy w zasadzie dobrze. Tak wynika z badań, które przeprowadzono w tym roku.
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu pod koniec kwietnia tego roku przeprowadził ankietę, w której mieszkańcy ocenili m.in. komunikację miejską, a także wskazali, co w jej funkcjonowaniu jest najważniejsze.
— Tego rodzaju badania oraz ich wyniki dają obraz komunikacji miejskiej i jej pasażerów, co z kolei pozwala podejmować działania zmierzające do rozwoju publicznego transportu zbiorowego — przypomina Michał Górecki z ZKM. — W anonimowej ankiecie znalazło się się łącznie 10 pytań. Większość z nich były to pytania zamknięte z jedną lub kilkoma odpowiedziami, pozostałe to m.in. ocena oraz hierarchia tzw. postulatów przewozowych, które obrazują to, co jest najważniejsze dla pasażerów komunikacji miejskiej.

W ankiecie wzięło udział ponad 2,5 tysiąca respondentów, którzy mogli się wypowiadać za pomocą arkuszy papierowych elektronicznie lub poprzez stronę internetową ZKM. Skala ocen w ankiecie wynosiła od 1 (najniższa) do 5 (najwyższa). Największą liczbę ocen o wartości 4 respondenci przyznali za czas przejazdu środkami komunikacji miejskiej, a w dalszej kolejności za bezpieczeństwo oraz dostępność. Natomiast na trójkę pasażerowie ocenili częstotliwość przejazdów, cenę biletu i punktualność na liniach.

— Jak wynika z ocen wystawionych przez respondentów, elbląska komunikacja miejska w większości nie jest oceniana skrajnymi wartościami. W zależności od postulatu dominuje ocena neutralna i dobra (3 i 4) — napisano w raporcie.
Z ankiety wynika także, że dla pasażerów najbardziej popularna jest linia tramwajowa nr 4, najmniej elblążan korzysta zaś z autobusu linii 21, łączącej z miasto z osadą Bielnik Pierwszy.

Te ostatnie opinie pokrywają się także z badaniami tzw. popytu rzeczywistego komunikacji miejskiej, które nieco wcześniej, bo w marcu tego roku przeprowadzili pracownicy ZKM. Okazuje się, że niezależnie od rodzaju dnia pasażerowie najchętniej korzystają właśnie z popularnej „czwórki” (ponad 6,1 tys. osób w każdy dzień roboczy). Dobre wyniki notuje także linia autobusowa nr 7 (ponad 3,9 tys. pasażerów dziennie). Są to linie, których trasy przebiegają przez centrum miasta, łącząc północne obszary Elbląga, w tym osiedla mieszkaniowe i Centrum Handlowe Ogrody z południowymi, w obrębie których znajduje się m.in. dworzec PKP i PKS. Nie dziwi więc fakt, że również przystanki obsługujące te linie są każdego dnia najbardziej obciążone. Co ciekawe, najmniej pasażerów w ciągu dnia wsiada i wysiada na przystanku na Placu Słowiańskim, które stanowi przecież centrum miasta (nieco ponad 890 pasażerów).

Badania, które prowadzone były w dniach 16-25 marca, wykazały, że w dzień roboczy do pojazdów komunikacji miejskiej wsiadało blisko 43 tysiące pasażerów. O ponad połowę ta liczba spadała w sobotę (ok. 21 tys. osób), a najniższa była w niedzielę (12,5 tys.).
— Na podstawie tych danych można założyć, że w skali roku z usług komunikacji miejskiej może korzystać około 13,5 mln pasażerów — napisano w raporcie.

Ostatnie tego typu badanie przeprowadzono w 2015 r. Od kilkunastu lat utrzymuje się trend spadkowy popytu na usługi przewozowe komunikacji miejskiej. W Elblągu liczba pasażerów maleje średnio od 3 do 5 procent rocznie. Małego pozytywu można jednak szukać w zmianach przebiegu niektórych tras tramwajowych dokonanych w 2017 r. i budowy nowego torowiska.
— Spadek liczby pasażerów w komunikacji tramwajowej na przełomie 2015- 2018 wyniósł zaledwie 4 proc., przy 14 proc. w komunikacji autobusowej w tym samym czasie — napisano w raporcie.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Władek #2550031 | 83.25.*.* 5 sie 2018 21:34

    Paradoksalnie komunikacja tramwajowa w Elblągu działa sto razy lepiej niż w Olsztynie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Max #2549994 | 195.136.*.* 5 sie 2018 20:15

    Wozy drabiniaste dla mieściny el-bąk. Wzrośnie popyt.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz