Wolności nikt nie dał nam na zawsze [zdjęcia]

2018-08-14 20:10:00(ost. akt: 2018-08-14 20:27:05)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Na elbląskiej starówce odbyły się we wtorek (14.08) obchody święta Wojska Polskiego. Święto było okazją by wyróżnić żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska.
Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

— Rocznica Bitwy Warszawskiej przypomina nam to, co w życiu państw i Narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Przypomina cnoty, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których powinniśmy dążyć: umiłowanie wolności, suwerenności i wierność Ojczyźnie. Świętując nie zapominamy bohaterów tamtych dni. Wspominamy również wszystkie pokolenia naszych rodaków, które złożyły ofiarę krwi w walce o przetrwanie narodu polskiego i niepodległość naszego kraju. Oddając im hołd pamiętamy o tym, że wolności nikt nie dał nam na zawsze. Musimy o nią dbać, musimy ją pielęgnować, musimy być również gotowi do wyrzeczeń, jeśli jej zachowanie będzie tego wymagało — mówił podczas obchodów generał bryg. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ Wschód, która od ubiegłego roku stacjonuje w Elblągu.

Utworzenie w Elblągu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód jest konsekwencją porozumień zawartych w ubiegłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Wówczas m.in. zawarto postanowienie o powołaniu batalionowych grup bojowych w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce, aby jednoznacznie wykazać sojuszniczą solidarność, determinację i zdolność do natychmiastowej reakcji na możliwe zagrożenia. Dowództwo liczy obecnie około 300 żołnierzy z 14 państw: Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.

— Armia się modernizuje, jesteśmy w Pakcie Północnoatlantyckim. To dobrze, że wzmacniamy obronność, bo to jest podstawa bezpieczeństwa, o które tak walczyli polscy żołnierze i polska społeczność — podkreślał Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

W Elblągu wojsko od lat otoczone jest szczególnym uznaniem i szacunkiem.
— Nasze miasto pełniło i i nadal pełni ważną rolę w utrzymaniu potencjału obronnego Polski, o czym świadczy lokalizacja w Elblągu Wielonarodowej Dywizji NATO. To chluba mieszkańców miasta i całego regionu. Cieszę się, że po raz kolejny w święcie polskiego wojska biorą udział żołnierze wojsk sojuszniczych. Jako gospodarz Elbląga pragnę zadeklarować dalsze wsparcie samorządu dla sprawnego funkcjonowania Wielonarodowej Dywizji oraz jednostek Garnizonu Elbląg — podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Podczas obchodów święta Wojska Polskiego wyróżniono m.in. żołnierzy oraz pracowników cywilnych polskiej armii. Odczytano apel pamięci, rozległa się salwa honorowa. Jednak najbardziej wyczekiwanym przez mieszkańców momentem święta była defilada żołnierzy wraz z pokazem sprzętu wojskowego, który ma na wyposażeniu m.in. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana.
as

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ruska buda do spalenia #2556032 | 109.241.*.* 15 sie 2018 15:06

  wprawo.pl/2018/08/08/bolszewik-komorowsk i-cenckiewicz-publikuje-szokujace-dokume nty-nt-bylego-prezydenta-rp/

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. paranoja #2555906 | 188.146.*.* 15 sie 2018 11:08

  To w końcu Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest 14.08 czy 15.08 ??? Jeżeli 15.08 to dlaczego na elbląskiej starówce odbyły się we wtorek (14.08) obchody święta Wojska Polskiego ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. tatus505 #2555886 | 178.235.*.* 15 sie 2018 10:30

  Pójdę. Pójdę na pola i łąki zielone tam gdzie w oddali widać siana stóg gdzie wonią bije mięta i rumianek i wonny dziurawiec rosnący wzdłuż dróg. Nazrywam złotych kłosów pszenicy przeplotę je wonnym rumiankiem dołożę jeszcze soczyste owoce i wonną macierzankę. I zrobię z nich bukiet taki niezwykły Mateczce bożej w podzięce za hojne plony i wniebowstąpienie uplotą go moje spracowane ręce. Zaniosę go przed ołtarz żeby poświęcić i matce bożej podziękować będzie mnie chronić przed chorobą i głodem a dzisiaj będę świętować. Henryk Siwakowski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. tatus505 #2555885 | 178.235.*.* 15 sie 2018 10:28

  Kraju Nasz Szwedzki potop turecki jasyr i z czarnym krzyżem krzyżackie kajdany walka od wieków i krew przelana śmierć synów Ojczyzny za kraj kochany. Trąbka od wieków do walki grała krew ciągle rosiła tą ziemię obficie by w powietrzu łopotał Piastowski Orzeł Biały oddawali swe życie. Lata niewoli germański krzyż zdeptany honor narodu obraza i nowa niewola nad nią gwiazda mordy zesłania czerwona zaraza. Niemieckie obozy fabryki śmierci mord i zniszczenie polskiego narodu Ruska Syberia a w niej gułagi strzały w tył głowy i śmierć z głodu siarczyste mrozy ludzkie cienie naród skazany na unicestwienie. Lata komuny ruska niewola terror narodu i poniżenie partia na czele komitet centralny pierwszy sekretarz i czerwone lenie. Nadzieja w sercach polska krew Biało Czerwona z orłem w koronie i siła w sercach niepokonana nawet w godzinach gdy kraj płonie. I nagły wybuch ludzkiej godności zbyt wiele mieliśmy do powiedzenia wolności i chleba zapragnęliśmy żegnaj komuno do widzenia. Biało czerwona to nasz znak i Biały Orzeł Piastowski i honor w sercu każdego Polaka to spadek i relikt nasz ojcowski. Lata niewoli poszły w niepamięć walki o wolność ludzkiej godności i przyszła chwila długo czekana najświętsze cele niepodległości. Daj nam dziś szczęście kraju nasz bo dalej od wieków źle nam się wiedzie zamiast rozkwitać jak piękny kwiat to dalej naród siedzi w biedzie. Za krew przelaną synów poległych za krzyży zmarłych cały las najwyższa pora daj nam szczęście Rzeczypospolita kraju nasz Henryk Siwakowski

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. cep do wymiany #2555751 | 79.163.*.* 15 sie 2018 02:12

  a my ze szwagrem mamy to w bardzo głębokim poszanowaniu i jutro - skoro świt - jedziemy do teścia ogarniać słomę ze rżyska. Teścio robi wyrafinowaną wiśniówkę i damy mocno w czambuł i wuj nas ta szwanc i złom parada interesuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)