Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Czy warto iść pod prąd? Robert Biedroń spotkał się z mieszkańcami Elbląga [zdjęcia]

2018-08-19 15:10:00 (ost. akt: 2018-08-20 07:51:24)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

O demokracji, problemach małych miast i o tym, czy w życiu warto iść pod prąd. O tym mieszkańcy Elbląga rozmawiali z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem podczas spotkania, które odbyło się w niedzielę w Ratuszu Staromiejskim.

W niedzielę prezydent Słupska Robert Biedroń przyjechał do Elbląga, by porozmawiać „o tym, co ważne dla naszych miast”. Opowiadał, dlaczego powstała jego książka pt.„Pod prąd” z 2016 r. Mówił również o innej swojej książce „Włącz demokrację”. Sala Ratusza Staromiejskiego, w której odbywało się spotkanie z mieszkańcami, pękała w szwach.

— Dziękuję, że jest państwa tak dużo. Założyłem specjalnie dla Was koszulkę promującą Elbląg. Do tej pory myślałem, że to Słupsk jest najładniejszym miastem w Polsce, ale Elbląg też jest niezły. Teraz mam dylemat Elbląg czy Słupsk? Nie wiem, co wybrać? — żartował na początku spotkania Robert Biedroń.

Prezydent Słupska mówił m.in. o swoim trudnym dzieciństwie, relacjach z ojcem alkoholikiem i domowym katem, a także o odkrywaniu swojej orientacji seksualnej.
— „Pod prąd” to książka słodko-gorzka. Opowiadam w niej historie, których ludzie z reguły nie opowiadają. Bałem się tej książki, nawet jej nie przeczytałem. Ojciec nas bił, uciekaliśmy z domu, musieliśmy przejść gehennę. Opowiadam o tym, żeby nikt nie musiał przeżywać podobnych rzeczy. Wobec przemocy, która dotyka innych, często odwracamy głowę. Udajemy, że tego nie widzimy. Kiedy jako dzieci uciekaliśmy z domu i pukaliśmy do drzwi sąsiadów, to nigdy żadne się nie otworzyły. Wiedzieliśmy, że sąsiedzi są w domu — wspominał Robert Biedroń.

Podczas spotkania poruszył też problemy, z jakimi borykają się małe miasta.
— Likwidowane są w nich szkoły, komisariaty policji, połączenia kolejowe i autobusowe. Polska może nie jest w ruinie infrastrukturalnej, ale jest w ruinie mentalnej. Uwierzyliśmy, że jeśli spolaryzujemy nasz rozwój na duże miejscowości, to z tego stołu pańskiego coś spadnie dla biedaków. Do dzisiaj niewiele albo i nic nie spadło. Słyszałem, że macie dość duże bezrobocie, że Elbląg się wyludnia. Słupsk też się wyludnia. Systematycznie mojemu miastu odcinany jest tlen, likwidowano szkoły, małe sądy. Trzeba pamiętać, że szkoła to nie tylko ekonomia. Dla wielu miejscowości i sołectw mała szkoła to też miejsce spotkań całej wspólnoty — mówił Biedroń.

Prezydent Słupska odniósł się też do programu 500 plus.
— On zmienił Słupsk, zmienił Polskę i kropka. W moim mieście efekt 500 plus jest taki, że ja wydaję 40 procent mniej darmowych obiadów dla dzieciaków w szkołach i 40 procent mniej zasiłków dla potrzebujących — podsumował. — Więcej dzieci wyjeżdża na kolonie, na wycieczki szkolne. Oczywiście, ten program ma mnóstwo wad i ja je też dostrzegam, ale wielu ludziom przywrócił on godność.

Robert Biedroń urodził się w podkrośnieńskim Rymanowie, młodość spędził w Krośnie. Tu prowadził działalność w szeregach Młodej Lewicy przy lokalnych strukturach SLD. W 2011 r. został posłem na Sejm RP VII kadencji wybranym z list Ruchu Palikota. Trzy lata później wystartował w wyborach samorządowych jako kandydat na urząd prezydenta Słupska. Jak powiedział podczas spotkania w Elblągu, jeszcze nie zdecydował, czy ponownie będzie się ubiegał o fotel prezydenta Słupska.
daw


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Badanie na ADIS aktualne jest. #2559217 | 83.23.*.* 20 sie 2018 11:28

  W Elblagu powinien byc wprowadzoany przez radnych na wniosek mieszkanców zakaz Pedałowania.Wystarczy ze w Słupsku pedałuja .

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Zgaduj. Zgadula. #2559187 | 109.241.*.* 20 sie 2018 10:41

  Jak można poszperać w męskich odbytach,genitaliach i jamie ustnej nie będąc lekarzem i stomatologiem?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacekkleban1 #2558987 | 188.29.*.* 20 sie 2018 00:30

  Wiadomo ze Biedroń lubi iść pod prąd czyli w tył albo od tyłu:)))) Kto zaprosil to bydle ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz