Pasłęckie sołectwa na słodko i na wesoło na pożegnanie wakacji

2018-08-23 13:25:55(ost. akt: 2018-08-23 14:18:16)
Festyn sołectw w Pasłęku

Festyn sołectw w Pasłęku

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W najbliższą sobotę (25.08) w Pasłęku odbędzie się tegoroczny "Festyn sołectw". To już tradycyjne pożegnanie wakacji przez mieszkańców gminy. Będzie smacznie, wesoło i muzycznie, zapowiadają organizatorzy.
W Parku Ekologicznym w Pasłęku mieszkańcy gminy pożegnają wakacje podczas "Festynu Sołectw". Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem "Muzyka na ludowo”.

— Na imprezie zaprezentują się sołectwa": Robity, Krasin, Aniołowo, Krosno, Rzeczna, Nowe Kusy, Zielony Grąd i Zielonka Pasłęcka. Zaplanowaliśmy zabawę z muzyką, lokalnymi specjałami kulinarnymi i grami sprawnościowymi. Zapraszamy od godz. 15 do Parku Ekologicznego — mówi Mirosław Plawgo z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pasłęku, które jest współorganizatorem imprezy.

W programie festynu m.in: konkurencje sprawnościowe, piłowanie drewna, rzut beretem, rzut podkową, przeciąganie liny, konkurs na najładniejsze stoisko oraz konkurs na najlepszy wyrób cukierniczy.
W "słodkim" konkursie wystartują między innymi anielskie ruchańce. To pączki, których nazwa pochodzi od nazwy miejscowości Aniołowo – anielskie oraz ruszania się ciasta w czasie wypieku – czyli ruchańce. Tradycja i receptura ich wypieku prawdopodobnie wywodzi się ze starych warmińskich zwyczajów i sięga lat 40. XX w.

Wykonywanie anielskich ruchańców związane było z okresem ostatków dawniej hucznie obchodzonych na terenach Aniołowa.

— Zapraszamy do naszego stoiska nie tylko na ruchańce, ale też nasze inne specjały. Startujemy też oczywiście w konkursie na najładniejsze stoisko festynu, a zawodnicy Pogrom Aniołowo zmierzą się w konkursie sprawnościowym — mówi Halina Cieśla ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”.

W programie również występ zespołu Pasłęczanie (godz. 16). Zespół istnieje od 35 lat, publiczność podziwia ich szyk, kunszt oraz wspaniałe muzyczne prezentacje. Ten najstarszy zespół Pasłęckiego Ośrodka Kultury wypracował bogaty dorobek artystyczny odnotowany w 7 kronikach. Zespół dał ponad 450 koncertów z okazji świąt państwowych, festynów, dożynek i jubileuszy. Pasłęczanie uczestniczyli w około 60 przeglądach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Koncertował w Niemczech, Rosji i na Litwie, jest wizytówką naszego regionu.

O godz.18 nastąpi rozstrzygnięcie konkursów Festynu Sołectw oraz wręczenie pucharów. O gdoz. 18.30 wystąpi zespołu Gaj, który gra muzykę polską, białoruską, ukraińską, litewską, o godz. 20 rozpocznie się biesiada góralska w wykonaniu zespołu z Beskidu Żywieckiego, o godz. 21.30 wystąpi zespół Romen, który prezentuje nurt muzyki cygańskiej. Na godzinę przed północą organizatorzy zapraszają na dyskotekę pod chmurką.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski