Wybory 2018. Za nami kolejny tydzień kampanii wyborczej. Co się wydarzyło?

2018-09-07 13:31:45(ost. akt: 2018-09-10 13:35:40)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Kolejny tydzień kampanii wyborczej powoli dobiega końca. Co w tym czasie wydarzyło się w Elblągu, jak zabiegano o głosy wyborców?
Elbląg w miniony wtorek (4.09) odwiedził Adrian Zandberg. Jeden z założycieli i liderów partii Razem podróżuje po kraju i przedstawia liderów list wyborczych Razem do sejmików wojewódzkich. W Elblągu "jedynką" będzie Robert Koliński.
— Idziemy do sejmików wojewódzkich, bo mamy konkretne pomysły, jak spowodować, żeby Polska była wygodniejszym domem dla wszystkich. Chcemy lepszego transportu publicznego, chcemy lepszej jakości usług publicznych, chcemy naprawdę bezpłatnej edukacji — mówił Adrian Zandberg.

Robert Koliński podczas spotkania z dziennikarzami mówił m.in. o transporcie publicznym.
— Komunikacja na terenie miasta, a już zwłaszcza na terenie województwa nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli. Likwidowane są linie kolejowe, połączenia autobusowe, likwidowany jest dojazd do większości miejscowości w naszym województwie. My, jako społecznicy i partia Razem, mamy pomysł, jak te sprawy zmienić — deklarował i deklarował podjęcie działań zmierzających m.in. do reaktywacji kolejowej linii nadzalewowej.

W środę (5.09) przedstawiciele elbląskich oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego, OPZZ oraz Ligi Kobiet Polskich ogłosili swoje poparcie w nadchodzących wyborach dla obecnego prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

— Samorząd elbląski bardzo dobrze uporał się z wprowadzaną reformą oświatową, a wyniki tych działań będziemy zbierali już wkrótce. Działania pana prezydenta Wróblewskiego i osób odpowiedzialnych za prowadzenie oświaty w Elblągu przynosi rezultaty, elbląskie szkoły zaczynają się piąć w rankingach wojewódzkich i nie tylko — mówił Gerhard Przybylski, przewodniczący ZNP w Elblągu.

— Miałam okazję pracować kilkanaście lat wspólnie z prezydentem Wróblewskim. Poznałam go, jako bardzo odpowiedzialnego za losy miasta fachowca, bardzo cenionego nie tylko w Elblągu — mówiła Danuta Janczuk, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Elblągu.

I zachęcała do udziału w najbliższych wyborach.
— Rok 2018 jest rokiem praw kobiet. 100 lat temu, 28 listopada, kobiety uzyskały prawa wyborcze. Dlatego będziemy cały czas namawiały do wzięcia udziału w jesiennych wyborach, frekwencja jest bardzo ważna. Ci, którzy nie chodzą na wybory, nie mają później prawa do krytykowania — mówiła.

Regina Cysarz z OPZZ tłumaczyła, że dla związków zawodowych najważniejsza jest ochrona miejsc pracy. I przekonywała, że w Elblągu tak się dzieje.
— W wyniku połączenia szpitali żaden pracownik nie stracił pracy. Podobnie w oświacie. Pozytywnie oceniamy w tym zakresie działalność pana prezydenta Wróblewskiego — mówiła.

Michał Missan, kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), na prezydenta Elbląga w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami zaproponował nowe rozwiązania w elbląskiej komunikacji miejskiej. Jednym z nich ma być uruchomienie szybkiej linii "S", przy wykorzystaniu drogi 503 i obwodnicy Elbląga, która omijałaby miejskie korki i w łatwy sposób łączyła strategiczne dzielnice Elbląga.
— Mam też pomysł na to, by stworzyć linię podmiejską, która łączyłaby Elbląg z Gdańskiem. Nowa "siódemka" umożliwi nam taki dojazd w pół godziny. Uważam, że na tej trasie świetnie sprawdziłyby się busy startujące np. z Zawady i kończące bieg na dworcu w Gdańsku — mówi Missan.

Inne pomysły na nową jakość komunikacji miejskiej to m.in. wprowadzenie nowej linii tramwajowej T6, która przez Plac Słowiański kursowałaby od i do ulicy Ogólnej, robiąc pętle, stworzenie kilku węzłów przesiadkowych, w których mogłyby powstać tzw. przystanki zintegrowane, wspólne dla autobusów i tramwajów, czy uruchomienie linii dowożących mieszkańców np. z Krasnego Lasu do węzła Ogólna.
— Wiele autobusów w Elblągu jedzie także stadami po tych samych trasach, dlatego potrzebne jest dokonanie korekt w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej — dodał radny Robert Turlej (PO).

Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Jerzego Wilka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Elbląga. W jej trakcie odniósł się do przedstawionych planów na zaopatrzenie Elbląga w ciepło.
— Przedstawiono nam propozycję, że wybudujemy nowe źródło ciepła za blisko 400 mln zł. Nie znamy jego lokalizacji, nie wiemy, jakie będą koszty zasilania, bo trzeba ciągnąć zasilanie gazem od tych stacji, które istnieją w Polsce, np. Iławy oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od Elbląga. Nie wiemy, ile będzie wynosiła cena ciepła i kto pokryje koszty tej inwestycji? Zadaliśmy dużo pytań, które pozostały bez odpowiedzi — mówił.

Ciekawie zapowiada się kolejny tydzień kampanii wyborczej. W niedzielę (9.09) do Elbląga przyjedzie Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W poniedziałek (10.09) odbędzie się briefing prasowy z udziałem Michała Missana. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga podczas tego spotkania przedstawi swoje hasło wyborcze oraz główne założenia programowe.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października.
AKT, AS


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elblążanin #2579384 | 78.88.*.* 13 wrz 2018 10:19

  Wróblewski jako ekonomista sprawdził się przeciętnie patrząc z perspektywy rozwoju Elbląga. Jako społecznik najgorzej - nie wykazuje się empatią i rozumieniem ludzi. Wychodzi z Niego często buta i arogancja - oczywiście nie przed kamerą i mikrofonem. To opinia osoby mającej więcej z Nim do czynienia niż z mediów. Także zmianę uważam za konieczną.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. wyborca #2575141 | 93.105.*.* 7 wrz 2018 17:17

  czekam na inne alternatywy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2574960 | 31.0.*.* 7 wrz 2018 14:32

  Wróblewski pokazał że wie jak zarządzać miastem i ma na nie jakiś pomysł. Zobaczymy co w programach maja pozostali

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. on #2574932 | 78.88.*.* 7 wrz 2018 14:02

  ...kadydaci na Prezydenta Elbląga i nie tylko w pierwszej kolejności poprawią byt swoich rodzin i krewnych, wejdą w układy towarzysko-biznesowo-rodzinne, umocują w spółkach miasta swoich pociotków i.t.d....natomiast elblążanie potrzebni są do zaakceptowania ich kandydatur podczas wyborów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. on #2574931 | 78.88.*.* 7 wrz 2018 14:02

  ...kadydaci na Prezydenta Elbląga i nie tylko w pierwszej kolejności poprawią byt swoich rodzin i krewnych, wejdą w układy towarzysko-biznesowo-rodzinne, umocują w spółkach miasta swoich pociotków i.t.d....natomiast elblążanie potrzebni są do zaakceptowania ich kandydatur podczas wyborów.

  odpowiedz na ten komentarz