Siedem takich Rosomaków trafi do Elbląga. Zaprezentowane podczas targów w Kielcach

2018-09-08 07:55:00(ost. akt: 2018-09-08 07:56:04)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej

Podczas targów zbrojeniowych w Kielcach zaprezentowano między innymi wóz dowodzenia na podwoziu transportera opancerzonego Rosomak. Jeszcze w tym roku siedem wozów tego typu trafi na wyposażenie dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.
Rosomak w specjalnej wersji, wozu dowodzenia, przygotowanej dla Sił Zbrojnych RP przez konsorcjum Rosomak S.A. i WB Group, został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. I otrzymał wyróżnienie specjalne ministra Mariusza Błaszczaka

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, kołowy transporter opancerzony zapewnia dowódcom możliwość kierowania wojskami zarówno podczas postoju, jak i w ruchu. Pojazd wyposażony jest w sprzęt łączności oraz oprogramowanie umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji oraz wymianę informacji, w tym informacji niejawnych. Zastosowany sprzęt specjalistyczny oraz opracowane oprogramowanie zapewniają możliwość przetwarzania informacji do klauzuli NATO SECRET włącznie.

Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak w wersji wozu dowodzenia powstał w wyniku realizacji umowy o wartości 80 mln zł, która została zawarta w marcu tego roku przez Inspektora Uzbrojenia z zakładami Rosomak S.A. Kluczowym podwykonawcą systemów teleinformatycznych zamontowanych w pojeździe jest spółka WB Electronics S.A. Kontrakt dotyczył budowy siedmiu egzemplarzy wozów na potrzeby Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

W Kielcach wyróżnienie w imieniu szefa MON wręczył wiceminister Sebastian Chwałek.
— Serdecznie gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym. Zachęcam jednocześnie zachęcam wszystkich do dalszego wysiłku w rozwoju nowych, lepszych wyrobów służących obronności — powiedział podczas uroczystego zakończenia MSPO sekretarz stanu w MON.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód stacjonuje w Elblągu od lipca 2017 r. Koordynuje działania grup bojowych rozmieszczonych w krajach bałtyckich i w Polsce.