Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Hangar dla żeglarzy jak nowy [zdjęcia]

2018-09-10 14:55:39 (ost. akt: 2018-09-13 12:23:53)
Hangar przy ul. Radomskiej

Hangar przy ul. Radomskiej

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

2,7 mln zł kosztowała przebudowa hangaru w Jachtklubie Elbląg przy ul. Radomskiej. Część pieniędzy pochodzi z unijnego dofinansowania.

Hangar na przystani w Jachtklubie Elbląg został zbudowany w 1980 r. Od tego czasu nigdy nie przeszedł kapitalnego remontu.

— Własnym sumptem i siłami próbowaliśmy ratować dach obiektu, ale ze składek członkowskich niewiele w tej kwestii udało się nam zdziałać — mówił w grudniu 2017 roku Ryszard Seroka, komendant Jachtklubu Elbląg. — Obecnie cumuje tutaj około 70 jednostek. Nasza przystań jest największą tego typu w Elblągu, a od momentu rewitalizacji Kanału Elbląskiego i powstania Pętli Żuławskiej do naszego miasta przybija coraz więcej jednostek, dla których Elbląg staje się atrakcyjnym ośrodkiem na mapie żeglarskiego świata. Dlatego od wielu lat zabiegaliśmy o pieniądze na remont naszego hangaru — dodaje.

Wcześniej władzom Elbląga udało się zdobyć dofinansowanie na ten cel - 2,2 mln zł. Ponad 500 tys. zł na przebudowę hangaru popłynęło z miejskiej kasy. Zakres wykonanych prac był imponujący: gruntowną modernizację przeszła hala jachtowa wraz z biurowo-magazynową częścią budynku. Dobudowano także pomieszczenia dla bosmana.

Powstały fundamenty pod rolki zwrotne do systemu wciągania i wyciągania jachtów z hangaru, zamontowana została linowa wciągarka elektryczna oraz urządzenie dźwigowe wraz z całą konstrukcją w pomieszczeniu szkutni. Powstały również boksy do przechowywania osprzętu żeglarskiego, a robotnicy wymienili pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową, bramy wjazdowe i posadzki w hangarze. Cały budynek został także docieplony.

Prace zakończono 3 września br. W ubiegłą niedzielę hangar został oddany do użytku.
as

Źródło: Dziennik Elbląski