Zalesianki na dożynkach prezydenckich w Spale

2018-09-19 14:12:44(ost. akt: 2018-09-19 14:21:53)
Pamiątkowe zdjęcie z parą prezydencką

Pamiątkowe zdjęcie z parą prezydencką

Autor zdjęcia: archiwum stowarzyszenia

Wieniec z herbem gminy Milejewo, stoisko z barwami niepodległej Polski i wesołe Smerfy. W taki sposób Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Zalesie "Zalesianka" zaprezentowało województwo warmińsko-mazurskiego na prezydenckich dożynkach, które odbyły się w minioną niedzielę w Spale.
W ubiegły weekend w Spale odbyły się coroczne Dożynki Prezydenckie. Województwo warmińsko-mazurskie na tej imprezie reprezentowało w tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Zalesie "Zalesianka" (gm. Milejewo).

— To było wielkie wyróżnienie, ale także ogromna odpowiedzialność oraz, nie ukrywam, stres. Naszym zadaniem było przygotowanie stoiska oraz produktów na degustację, które jak najciekawiej wypromują nasze województwo na dożynkach — opowiada Iwona Kowalska z "Zalesianki".

Pomysłów było wiele, ale ostatecznie "Zalesianki" postanowiły, że ich stoisko będzie luźno nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
— Dominowały barwy biało-czerwone oraz kolory zbóż. Karmin mieszał się więc z czystą bielą i złotem. A na stoisku królowały same smakołyki: wędzone szynki, konfitury, chleby, ciasta, miody i wiele innych. Wszystko w towarzystwie pierwszych darów jesieni, miedzy innymi ogromnych dyń, jabłek i słoneczników. W tym roku gminie Milejewo nadano także herb: ten wykonany w formie wieńca przez wieś Stoboje zaprezentowałyśmy na honorowym miejscu na naszym stoisku — mówi Iwona Kowalska.

Na stoisku przygotowanym przez "Zalesianki" ne zabrakło także tego, z czym Polska kojarzy się najbardziej: pełnych, złotych kłosów zboża w pękach.
— W workach stały też wymłócone ziarna. Każdy podchodził i nabierał ich pełne garście. Śmiałyśmy się, że to taka terapia relaksacyjna dla wszystkich — dodaje pani Iwona.

To, co wyróżniało stoisko "Zalesianek" na prezydenckich dożynkach, to także wesołe maskotki Smerfów. Bo Zalesie słynie ze swojej wioski uroczych, niebieskich ludzików znanych z popularnej bajki.

— Rzeczywiście, rzucałyśmy się na tych dożynkach w oczy — śmieje się pani Iwona. — Przygotowałyśmy także grzędę z kurami, wykonaną z siana. Starałyśmy się, by zaprezentować się ciekawie i oryginalnie. Jesteśmy dumne i wzruszone, że to my w tym roku reprezentowałyśmy województwo na tej wyjątkowej imprezie.

Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 r. przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 91 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 r. powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów RP. Główna część imprezy rozpoczyna się w niedzielę w południe uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej AK. Po mszy następuje najbarwniejsza część dożynek, czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie na scenie dożynkowej odbywa się część oficjalna imprezy.
as

Obrazek w tresci

Fot. archiwum stowarzyszenia

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Swojak #2586629 | 176.97.*.* 22 wrz 2018 21:44

    Brawo dziewczyny z Zalesia, godnie reprezentowałyście Gminę Milejewo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. awe #2586614 | 83.9.*.* 22 wrz 2018 21:25

    Obciach .zdjęcie niby z kim ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz