Odsłonili pomnik, zostawili kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń [zdjęcia]

2018-09-23 13:35:00(ost. akt: 2018-09-23 13:48:06)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W Milejewie w sobotę odsłonięto pomnik z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wmurowano również kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń, w której znalazło się m.in. wydanie "Dziennika Elbląskiego" z 21 września 2018 r.
W sobotę (22.09) w Milejewie odsłonięto pomnik z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma cztery metry wysokości. Na jego szczycie znajduje się orzełek wojskowy z okresu Legionów oraz I wojny światowej, który jest głównym elementem obelisku. Pod nim umieszczono tablicę z napisem: „W 100-lecie odzyskania niepodległości Polska dziękuje swoim bohaterom. Społeczność gminy Milejewo. A.D. 2018”.

— To święto wszystkich mieszkańców gminy Milejewo, bo to właśnie oni odpowiedzieli na nasz apel, aby następnym pokoleniom zostawić coś po sobie, a jednocześnie był takim łącznikiem między przeszłością a przyszłością — mówił Krzysztof Szumała, wójt gminy Milejewo, podczas sobotniej uroczystości.

Budowa pomnika stała się możliwa dzięki licznym ofiarodawcom, mieszkańcom gminy Milejewo, stowarzyszeniom i firmom działającym na tym terenie.
— I także dzięki naszym przyjaciołom, których mamy w całej Polsce. Mamy ofiarodawców z Gdyni, Olsztyna, Gdańska. Cegiełki wykupili również goście z Francji, którzy przebywali na terenie naszej gminy w tym roku — mówi wójt Szumała.

Pomnik stanął na wzniesieniu koło Urzędu Gminy. Jest dobrze widoczny dla kierowców, którzy przejeżdżają znajdującą się w pobliżu drogą wojewódzką łączącą Milejewo z Elblągiem.

— Od początku roku wszyscy zastanawiali się, jak uczcić ten piękny jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze rozterki pomógł nam rozwiać wójt gminy Krzysztof Szumała, który zaprosił nas do tego, żebyśmy wspólnie się zastanowić. Powstał komitet, który składał się z kilkudziesięciu osób, różne były pomysły, hasła. Chcieliśmy, żeby to co powstanie nie uraziło nikogo, było obiektywne i do przyjęcia przez różne środowiska — mówił Ryszard Janusz, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika w Milejewie.

— Dzisiaj do tej wspaniałej historii naszej niepodległej Polski, tu w gminie Milejewo, dołączamy pomnik upamiętniający 100. rocznicę naszej wolnej ojczyzny, który został ufundowany przez miejscową społeczność, mieszkańców gminy Milejewo. Niech ten pomnik stanie się świadectwem dla obecnego i przyszłych pokoleń, jak bezcenną wartością jest wolność — apelował ks. Stanisław Nita, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Milejewie.

Oficjalnego odsłonięcia pomnika, przecięcia wstęgi, dokonali: najmłodszy przedszkolak w gminie Sofia Subocz, najlepsza uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej w Milejewie Maja Świerczewska oraz najstarszy członek Klubu Seniora w Milejewie, długoletni prezes Danuta Szkałuba.

Podczas sobotnich uroczystości przy pomniku wmurowano kapsułę czasu, w której znalazły się: lista darczyńców, apel wójta, skład komitetu społecznego, a także wydanie „Dziennika Elbląskiego” z 21 września tego roku. W tym numerze opublikowaliśmy także wypowiedzi mieszkańców Milejewa i gminy, którzy zdradzili nam, co chcieliby przekazać następnym pokoleniom.

— 100 lat temu radość z odzyskania niepodległości była wielka. Dzisiaj możemy wyobrazić sobie atmosferę tamtych dni. Odsłonięcie pomnika w Milejewie jest najlepszym dowodem na to, jak wielka jest potrzeba w naszym społeczeństwie oddania hołdu tym wszystkim, którzy poświęcenie i miłość ojczyzny legła u podstaw naszej wolności — mówił Jan Bobek, przewodniczący sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego.

Starosta elbląski Maciej Romanowski przypomniał słowa, które zostały wygłoszone podczas homilii w czasie mszy świętej.
— Dzisiaj nie trzeba koniecznie oddawać życia za ojczyznę, ale trzeba ciężko pracować, uczyć się, być solidarnym, pomagać słabszym, być porządnym, uczciwym, prawym człowiekiem — mówił.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hHhHHhHhhHaaaahaahahahahahah #2587470 | 83.20.*.* 24 wrz 2018 09:24

    otworza kiedy dziennik elbląski a tak same reklamy nekrologi i informacje o olsztynie. powiedza spalic ten szit

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #2587414 | 185.25.*.* 24 wrz 2018 08:31

    Panie Wójcie, a co z dziurawym i niezrobionym odcinkiem drogi na ulicy Pomorskiej? Zabrakło funduszy czy pamięć zawiodła???

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)