W fortepianowym świecie Krzysztofa Książka

2018-09-25 11:28:51(ost. akt: 2018-09-25 11:33:14)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Pierwsze skrzypce zagra…fortepian – tak jednym zdaniem można opisać październikowy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Pierwsze skrzypce zagra…fortepian – tak jednym zdaniem można opisać październikowy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Kameraliści wystąpią bowiem 21. października w towarzystwie Krzysztofa Książka - jednego z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Artysty, który lubi, jak stwierdził w jednym z wywiadów, „korespondować na fortepianie z kompozytorami”.
Tym razem EOK i zaproszony gość będą „korespondować” między innymi z Fryderykiem Chopinem, Samuelem Barberem i Leošem Janáčkiem.

W sali koncertowej ZPSM zabrzmi na przykład chopinowski Koncert fortepianowy e-moll op.11, którego prawykonaniem Chopin pożegnał się z Polską w 1830 roku. Nie zabraknie także Idylli na orkiestrę smyczkową Janáčka - kompozytora, który nie zamykał się z muzyką w czterech ścianach domu. Odwiedzał natomiast słowackie i morawskie wioski, aby nagrywać za pomocą fonografu śpiew tamtejszych mieszkańców.

Muzycy zagrają pod czujnym okiem Mateusza Rusowicza – rezydenta Orkiestry w sezonie 2018/2019, który współpracował dotychczas m.in. z Markiem Mosiem, Arturem Zagajewskim i Rudhigerem Bohnem. W październikowy wieczór dyrygent będzie dzierżył w dłoni batutę, ale niekiedy zamienia ją na trąbkę barokową – występuje bowiem również jako trębacz w koncertach muzyki dawnej. Słowo do publiczności wygłosi zaś niezawodny Jarosław Praszczałek.

21.10.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Wykonawcy: Krzysztof Książek – fortepian, Mateusz, Rusowicz – dyrygent, Jarosław Praszczałek – słowo o koncercie
Elbląska Orkiestra Kameralna.

W programie m.in. S. Barber - Adagio na kwartet smyczkowy op.11 (opr. na orkiestrę smyczkową) , F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11, L. Janáček – Idylla na orkiestrę smyczkową (JW6/3)
M. Bałenkowski – Sinfonietta Time is ticking

Źródło: Dziennik Elbląski