Niedziela, 26 czerwca 2022. imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wielkie ćwiczenia straży na rzece Wąskiej

2018-10-01 09:21:43 (ost. akt: 2018-10-01 09:27:23)
Ćwiczenia strażackie na rzece Wąskiej

Ćwiczenia strażackie na rzece Wąskiej

Autor zdjęcia: arch. UMiG Pasłęk

W ćwiczeniach wzięło udział 14 zastępów i setka strażaków z Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Elbląga oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu elbląskiego.

Wysoka woda w rzece Wąska po raz kolejny pokazała swoje groźne oblicze i zaczęła wylewać na wysokości miejscowości Rzeczna zagrażając zalaniem pobliskie miejscowości. Na pomoc wezwano Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej z Pasłęka oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu elbląskiego.

Na szczęście to tylko ćwiczenia strażaków – ochotników w walce przeciwko zagrożeniu powodziowemu. Ćwiczenia polegały na podnoszeniu korony wałów. Do tego zadania zaangażowane były wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego z terenu powiatu elbląskiego. Zadanie postawione przed strażakami – ochotnikami było proste: podzieleni na tzw. „odcinki bojowe”, strażacy musieli rozstawić i napełnić wodą rękawy przeciwpowodziowe. Zadanie wydawało się proste, ale głównie chodziło o to, aby ochotnicy nabrali odruchów i niejako automatycznie rozkładali rękawy w sytuacji „prawdziwego” zagrożenia. Takie ćwiczenia mają uzmysłowić strażakom zagrożenie z jakim mogą się spotkać podczas prawdziwych działań ratowniczych.

Oprócz tak prostych czynności jak rozłożenie rękawów i zabezpieczenie ich, uruchomienie pompy, nalanie wody do rękawów, zabezpieczenie ich przed przemieszczaniem się, koordynujący ćwiczenia strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu zwracali uwagę na bardzo ważne detale podczas pracy ratowników na akwenach wodnych takich jak: konieczność włożenia kamizelki ratunkowej i zabezpieczenie się linką ratunkową przed wejściem do rzeki, odpowiednie ułożenie rękawów itd. W tych ćwiczeniach czas akcji nie był priorytetem, a ćwiczący mieli położyć główny nacisk na dokładność wykonania zadania.

W ćwiczeniach wzięło udział 14 zastępów i setka strażaków z Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Elbląga oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu elbląskiego.

Źródło: Dziennik Elbląski