Czy wiesz kim był Stefan Kiedrzyński?

2018-10-01 15:34:49(ost. akt: 2018-10-02 16:45:17)

Autor zdjęcia: arch. te

Przybliżyć sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic i przypomnieć twórczość znakomitego polskiego dramaturga i powieściopisarza – to idea wyjątkowego wieczoru.
Przybliżyć sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic i przypomnieć twórczość znakomitego polskiego dramaturga i powieściopisarza – to idea wyjątkowego wieczoru, który wspólnie organizują dwie instytucje kultury. Teatr im. A. Sewruka i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na spotkanie poświęcone Stefanowi Kiedrzyńskiemu.

6 października o godz. 18:00 aktorzy zaprezentują sztukę „Wino, kobieta i dancing”.

Sienkiewicz, Mickiewicz, Słowacki, Prus, Asnyk, Rej, Żeromski... wielu wybitnych polskich pisarzy patronuje elbląskim ulicom. W tym gronie jest również Stefan Kiedrzyński. Stefan Kiedrzyński został patronem jednej z elbląskich ulic po 1945 roku. Przebiega ona od ul. Mierosławskiego w dół do ul. Bema. Tego „mistrza pióra” i jego dzieł wiele osób nie zna lub kojarzy słabo. 6 października ETK wspólnie z Teatrem przypomną sylwetkę pisarza oraz zaprezentują jeden z jego dramatów scenicznych. W formule sceny przy stoliku odbędzie się czytanie sztuki „Wino, kobieta i dancing”. Tekst zaprezentują aktorzy: Marta Masłowska, Aleksandra Wojtysiak, Jerzy Przewłocki, Piotr Boratyński.

Stefan Kiedrzyński to polski dramaturg i dramatopisarz. Jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce i podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Kiedrzyński został nagrodzony Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. Był świetny obserwatorem, który dawał wyraz swoim przekonaniom. Był autorem łącznie niemal 70 sztuk teatralnych (setki premier w polskich teatrach), 18 powieści (niektóre miały po 2 – 3 wydania), około setki nowel, opowiadań i esejów, setek felietonów i artykułów. W oparciu o jego scenariusze i powieści powstało 8 filmów fabularnych.

Stefan Kiedrzyński – wędrówka po elbląskich ulicach, 6 października, godzina 18:00, Mała Scena w Teatrze im. A. Sewruka w ElbląguŹródło: Dziennik Elbląski