Elbląg na zdrowie nie skąpi

2018-10-10 12:00:00(ost. akt: 2018-10-10 12:06:17)
Szpital miejski w Elblągu

Szpital miejski w Elblągu

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Elbląg przeznaczył w ubiegłym roku najwięcej pieniędzy na ochronę zdrowia spośród wszystkich miast w województwie warmińsko-mazurskim — wynika z rankingu, który został opublikowany przed tygodniem w Biznesie Warmii i Mazur Samorządy.
Przed tygodniem razem z „Dziennikiem Elbląskim” ukazał się bezpłatny dodatek „Biznes Warmii i Mazur Samorządy”. W publikacji znalazły się rankingi prezentujące, jak sobie radziły samorządy z woj. warmińsko-mazurskiego w różnym zakresie w 2017 r.
— Te tabelaryczne zestawienia są doskonałym zobrazowaniem tego, co samorządowcy zrobili dla nas, czyli dla lokalnych społeczności — mówi Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM, wydawcy „Dziennika Elbląskiego” i „Gazety Olsztyńskiej”.

Sprawdziliśmy, jak w opublikowanych rankingach wypadły miasta i miasteczka z naszego regionu.

Jak się okazuje, Elbląg zdecydowanie triumfuje pod względem inwestycji w ochronę zdrowia. W ubiegłym roku przeznaczył na ten cel 10 291 780 zł. Drugie miejsce w rankingu zajął Olsztyn (8 083 183 zł), a trzecie Lidzbark Warmiński (2 607 048 zł).

— Bardzo się cieszę z tego wyniku. W tej kadencji zrobiliśmy bardzo dużo dla naszych mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia i poprawy jakości usług medycznych — komentuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. — Przede wszystkim oddłużyliśmy Szpital Miejski przy ul. Żeromskiego, który od wielu lat borykał się z problemami finansowymi i połączyliśmy go ze szpitalem przy ul. Komeńskiego. Dzięki temu powstał duży, prężny szpital. Na koniec 2017 r. po raz pierwszy placówka nie odnotowała straty.

Szpital miejski czeka modernizacja i rozbudowa, która ma wpłynąć na polepszenie jakości i dostępności leczenia.
— Pozyskaliśmy prawie 33 mln złotych dofinansowania unijnego na budowę nowego bloku operacyjnego i modernizację dziesięciu oddziałów i dwóch pododdziałów szpitalnych — dodaje prezydent Wróblewski. — Realizujemy też projekt unijny w Centrum Rehabilitacji. Za prawie 300 tys. zł. zakupiony został nowoczesny sprzęt. Wprowadziliśmy też program szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci urodzonych w 2015 i 2016 roku.

Elbląg także w wielu innych rankingach zajmował czołowe miejsca. Na drugim miejscu uplasował się np. w rankingu nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w 2017 r. (1089). Przed nim znalazł się tylko Olsztyn (1855). W tym samym rankingu, w klasyfikacji gmin miejsko-wiejskich, wysoko znalazł się również Pasłęk - wynik 137 dał mu ósme miejsce w rankingu. Najlepszy okazał się Pisz (190).

Także w wydatkach na oświatę i wychowanie w przeliczeniu na jednego mieszkańca Elbląg ma się czym pochwalić. W 2017 r. wydał 1590 zł i to dało mu drugie miejsce w rankingu miast woj. warmińsko-mazurskiego. Lepszy okazał się tylko Olsztyn.

Pasłęk dobrze wypadł również w rankingu wydatków na administrację publiczną w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z wynikiem 275 zł zajął drugie miejsce wśród gmin miejsko-wiejskich. Lepszy wynik uzyskał tylko Gołdap (264 zł).
Powiat elbląski zajął pierwsze miejsce w rankingu wydatków na transport i łączność w przeliczeniu na 100 km kwadratowych (142 zł). Tu kolejne miejsca zajęły: powiat ostródzki (130) i powiat kętrzyński (127).
akt

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ??????? #2598893 | 188.96.*.* 10 paź 2018 19:21

    A kto z Elblązan tego doświadczył ??? To jakas sciema.Chyba ze dla wybranców jest nieszczedzone.

    odpowiedz na ten komentarz