Strażacy ćwiczyli na nowej "ekspresówce" Elbląg-Gdańsk [zdjęcia]

2018-10-21 11:05:00(ost. akt: 2018-10-21 11:11:38)

Autor zdjęcia: kpt. Maciej Kogut/KM PSP Elbląg

Zbliża się termin oddania do użytku nowej drogi ekspresowej między Elblągiem a Gdańskiem. Dlatego wszystkie zmiany służbowe strażaków z elbląskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych uczestniczyły w ćwiczeniach przygotowujących do działań na nowej drodze.
— Podczas tych ćwiczeń ratownicy mieli za zadanie zapoznać się z oznakowaniem drogi oraz z oznaczeniami kilometrów na tej trasie — informuje st. sekc. Dawid Rogożyński z KM PSP w Elblągu. — Kolejnym z elementów było poznanie i przećwiczenie przez ratowników przypadku, gdy zajdzie nagła potrzeba zmiany kierunku jazdy, czyli przedostania się na przeciwległe pasy ruchu. Strażacy własnoręcznie, bez użycia żadnych narzędzi, mogli dokonać rozbiórki barierek w wyznaczonych do tego miejscach.

Dodatkowo podczas ćwiczeń strażacy musieli zmierzyć się z przygotowanym dla nich zdarzeniem drogowym. Ratownicy mieli za zadanie ugasić pożar auta, przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonać dostęp do osoby poszkodowanej, ewakuować ją w bezpieczne miejsce i udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.

Ćwiczeniom baczni przyglądali się między innymi dowódcy elbląskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych oraz osoby odpowiedzialne za budowę i bezpieczeństwo nowo budowanej trasy.

W czwartek (18.10) w godzinach popołudniowych drogowcy udostępnili kierowcom 7,5 km odcinek drogi pomiędzy Koszwałami, a Kiezmarkiem, natomiast planowane otwarcie pozostałego odcinka GDDKIA zaplanowała do końca października tego roku.