Złoty lekkoatleta z Elbląga

2018-10-25 14:03:26(ost. akt: 2018-10-25 14:04:39)

Młody sportowiec został zaproszony do ratusza na spotkanie z prezydentem Elbląga

Młody sportowiec został zaproszony do ratusza na spotkanie z prezydentem Elbląga

Autor zdjęcia: Joanna Domratowska, Natalia Koszkur

Kacper Lewalski, zawodnik MKS Truso, na dystansie 1000 m z czasem 2:36,80 zdobył złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce. Teraz przygotowuje się do mistrzostw Polski do lat 18.
Kacper Lewalski okazał się najszybszy spośród 25 zawodników startujących w ścisłym finale na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce, które odbyły się pod koniec września w Bełchatowie. Jak mówi, sam był zaskoczony wywalczeniem złotego medalu.

— To fajne uczucie być mistrzem. Gdy wbiegałem na metę, było to dla mnie wielkie zaskoczenie. Nie dotarło do mnie wówczas, że wygrałem. Gdy obudziłem się na drugi dzień rano, już w domu, spojrzałem na medal: jest. Wówczas się ucieszyłem — mówi Kacper.

Jak podkreśla młody zawodnik MKS Truso, jego zwycięstwo jest zasługą trenerów, a także rodziców.
— Ten medal to zasługa całego MKS Truso Elbląg. Wszyscy dołożyli do tego cegiełkę — mówi Kacper.

Lekkoatletyczny talent Kacpra został już zauważy podczas zajęć wf w szkole.
— Pamiętam, że był wtedy sprawdzian na tysiąc metrów, pobiegłem i byłem drugi. Wziąłem potem udział w szkolnych biegach przełajowych. Na nich zająłem trzecie miejsce. Wówczas trener spytał mnie, czy chciałbym trenować. Nie byłem zdecydowany, nigdy nie lubiłem biegania, jednak po miesiącu się zdecydowałem. Poszedłem na trening i tak już zostałem — wspomina Kacper.

Młody lekkoatleta trenuje aż sześć razy w tygodniu, jedynie niedziela jest jego dniem odpoczynku.
— Treningi zależne są od tego, czy mam okres przygotowawczy, czy jest już po sezonie. Obecnie dopiero wchodzę w większy kilometraż. Mój dzień wygląda tak: rano szkoła, po szkole mam czas zjeść jakiś obiad, jeśli nie mam czasu, to są kanapki i banany, żeby jak najwięcej węglowodanów było podanych. Potem mam trening, po nim wracam do domu i odrabiam lekcje. Trzeba się też pouczyć — mówi Kacper.

Jak przyznaje, najlepiej czuje się na średnich dystansach, 800 metrów.
— Chciałbym się sportowo rozwijać, aby pozwoliło mi na to zdrowie. To jest najważniejsze. Moim marzeniem jest udział w mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich — mówi lekkoatleta.
W lutym 2019 roku w Toruniu odbędą się halowe Mistrzostwa Polski do lat 18 w Lekkiej Atletyce i startowi w nich Kacper Lewalski poświęca przygotowania. Jego trenerem jest Czesław Nagy.

W czwartek gratulacje młodemu sportowcowi złożył prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
— To świetna wiadomość, że kolejny elblążanin wchodzi do kadry Polski. Mamy utalentowaną młodzież i dobrą kadrę trenerską. Gratuluję Kacper, myślę, że ten kierunek lekkoatletyki będziesz rozwijał, bo jesteś na początku swojej sportowej drogi. Dasz nam jeszcze niejeden powód do radości, zdobywając kolejne medale i dobre wyniki. Doskonale promujesz nasze miasto. Serdecznie ci gratuluję — powiedział prezydent podczas spotkania z Kacprem, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski