Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych

2018-11-01 08:00:00(ost. akt: 2018-10-31 16:12:57)

Autor zdjęcia: archiwum KM

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy wiele osób zasłużonych dla naszego regionu.
Zygmunt Bąkiewicz
Zmarł 6 listopada 2017 r. Miał 87 lat. Przez dziesiątki lat związany był z elbląskim sportem. Był piłkarzem dwóch elbląskich klubów, dzisiaj już nieistniejących: Gwardii i Rzemieślnika. Później związał się z tenisem stołowym i do ostatnich chwil życia był związany z tą dyscypliną. Był współzałożycielem Elbląskiego Klubu Sportowego Nestora.

Jerzy Gajewski
Zmarł 26 listopada 2017 r. Sekretarz zarządu Stowarzyszenia "Pogrodzie dla przyszłości", radny miasta i gminy Tolkmicko.

Danuta Stryj
Zmarła 6 grudnia 2017 r. Miała 66 lat. Była nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie od 1977 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. W latach 1984-2004 pełniła funkcję wicedyrektora tej szkoły.

Alicja Tomczyk
Zmarła 16 stycznia 2018 r. Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. Przez ponad dwadzieścia lat wspierała elblążanki w walce z rakiem piersi. Pomagała setkom kobiet, które zmagały się z tą chorobą.

Jerzy Kozłowski
Zginął 5 stycznia 2018 r. Miał 68 lat. Był wieloletnim trenerem strzelectwa sportowego oraz pięcioboju nowoczesnego w klubie Orzeł Elbląg. Zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło pod Złotowem (woj. wielkopolskie).

Władysław Młodzianowski
Zmarł 24 stycznia 2018 r. Miał lat 93. Członek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zasłużony dla miasta Braniewa. Brał udział w powojennej odbudowie miasta. Odznaczony został między innymi Krzyżem Virtuti Militari.

Ryszard Danielak
Zmarł 7 lutego. Miał 63 lata. Były sztangista Olimpii Elbląg, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów. Był reprezentantem Polski na pierwsze mistrzostwa świata i Europy w kategorii U-20. Na mistrzostwach Europy w Marsylii (Francja) wywalczył szóste miejsce. Pięciokrotnie występował w barwach reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych.

Józef Gburzyński
Zmarł 15 lutego 2018 r. Miał lat 69. Był absolwentem Technikum Mechanicznego w Elblągu. W latach 1968-1989 pracował w Zakładach Mechanicznych Zamech i Zakładach Energetycznych w Elblągu. W 1980 r. został przewodniczącym zakładowej "Solidarności" Zamech. W latach 1990-1994 był radnym i prezydentem Elbląga. Później przeszedł na emeryturę. Zmarł po ciężkiej i długotrwałej chorobie.

Eugeniusz Olszewski
Zmarł 12 marca. Miał 87 lat. Był trenerem siatkówki w kilku klubach elbląskich. Był także członkiem Elbląskiego Klubu Sportowego Nestora.

Adam Jakubiak
Zmarł 11 marca. Miał 67 lat. Wieloletni współpracownik IKATA Gazety Braniewskiej/Dziennika Elbląskiego. Był wielkim pasjonatem sportu. Był też sędzią piłkarskim. Dzięki jego wieloletniej pracy udokumentowana jest niemal 30-letnia historia braniewskiego sportu.

Barbara Brumer-Szybalska
Zmarła 28 lipca. Miała 71 lat. Absolwentka polonistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wieloletnia dziennikarka. Uczyła też języka polskiego w SP 19 w Elblągu.

Janusz Hochleitner
Zmarł 4 sierpnia. Miał 52 lata. Elbląski pracownik naukowy. Był redaktorem naczelnym rocznika Katolickiej Diecezji Elbląskiej pt. "Akcja", pracował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, był też dziekanem Wydziału Zamiejscowego w Elblągu Szkoły Wyższej im Bogdana Jasińskiego. Funkcję tę pełnił przez 10 lat. W 2010 r został kandydatem Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego na Prezydenta Elbląga, jednak zrezygnował z ubiegania się o tę funkcję ze względów osobistych.

Janusz Serwadczak
Zmarł 24 września 2018 r. Miał lat 67. Grał w piłkę ręczną w elbląskich klubach: Truso i Olimpii. Po zakończeniu kariery sportowej pełnił funkcję kierownika i dyrektora Startu. Był także wieloletnim działaczem sportowym. Od 2008 r. był prezesem Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Ręcznej oraz członkiem EKS "Nestora" w Elblągu.
jk

Źródło: Dziennik Elbląski