Krakowiacy i Górale na "eksport"

2018-11-04 14:40:00(ost. akt: 2018-11-04 14:44:18)

Autor zdjęcia: Włodzimierz Wawro

Elbląski teatr w pierwszej połowie tego miesiąca wyruszy w podróż do Gorzowa oraz Krosna. To właśnie tam z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentuje spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.
W Elblągu premiera spektaklu „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” miała miejsce w listopadzie 2016 r. Wówczas uświetniła obchody 40-lecia Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zespół elbląskiego teatru został zaproszony do zaprezentowania tego spektaklu podczas 35. Gorzowskich Spotkań Teatralnych (11 listopada) i 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych (13 listopada).

To ogromne przedsięwzięcie, angażujące cały zespół aktorski, tancerzy, chór i orkiestrę, będzie można zobaczyć również w Elblągu już w najbliższy czwartek o godz. 19. Następnie „Krakowiacy i Górale” ruszą w Polskę.

— „Krakowiaków i Górali” wystawiono po raz pierwszy 1 marca 1794 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. „Krakowiacy…” żywiołowo przyjmowani w 1794 r., dziś są również entuzjastycznie oklaskiwani — informuje Jacek Żukowski, rzecznik prasowy Teatru im. A. Serwuka w Elblągu. — Utwór autorstwa Wojciecha Bogusławskiego, uznanego za ojca polskiej sceny narodowej i teatru politycznego, uważany jest za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę skomponował Jan Stefani. Obroniła się ona przed upływem czasu.

— Stefani w mistrzowski sposób prowadził polskie ludowe tematy taneczne: krakowiaka, poloneza, oberka. Wszystkie arie są napisane z lekkością, w stylu charakterystycznym dla tamtego okresu, głównie arii pisanych przez Francuzów — podkreśla w wywiadach Emil Wesołowski, reżyser i choreograf elbląskiej realizacji.

Utwór Bogusławskiego już w oświeceniu został odebrany jako mistrzostwo aluzji politycznych. Dzisiaj „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” ma znaczenie przede wszystkim historyczne, a pod względem artystycznym zaciekawia i bawi widzów swoją dowcipną, lekką formą muzyczną, która w błyskotliwy sposób opowiada o sile tkwiącej w solidarności, poczuciu jedności narodowej i myśleniu patriotycznym. Barwne, przepełnione tańcem i muzyką widowisko jest jedną z większych produkcji u Sewruka. Angażuje ponad 50 wykonawców, w tym cały zespół aktorski, aktorzy występujący gościnnie, tancerze, chór i orkiestra.
red