Rząd dogadał się z mundurowymi. Strażacy i policjanci z Elbląga komentują porozumienie [zdjęcia]

2018-11-09 10:37:11(ost. akt: 2018-11-09 15:55:01)
W piątek elbląscy policjanci i strażacy oddawali krew z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W piątek elbląscy policjanci i strażacy oddawali krew z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Jesteśmy zadowoleni, ale zawsze mogło być lepiej. Pożyjemy i zobaczymy, jak będzie w rzeczywistości — tak komentują elbląscy strażacy i policjanci porozumienie, jakie w czwartek wieczorem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawarło ze związkami zawodowymi służb mundurowych.
Protest służb mundurowych trwał od lipca tego roku. Zaostrzył się w ostatnich dniach, kiedy funkcjonariusze policji masowo zaczęli chorować, czego efektem były zwolnienia lekarskie. W powiecie olsztyńskim z tego powodu musiały zostać zamknięte niektóre posterunki.

W czwartek późnym wieczorem związkowcy reprezentujący służby mundurowe zawarły porozumienie z MSWiA. Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA dostaną 655 złotych brutto podwyżki. Rok później kolejne 500 złotych. Uregulowane zostały także m.in. sprawy dotyczące nadgodzin oraz rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

Jak przyznają elbląscy policjanci i strażacy, z którymi rozmawialiśmy w piątek rano, największą ich bolączką są niskie wynagrodzenia.
— Dlatego przyjęte porozumienie uznajemy za zadowalające, chociaż zawsze mogło być lepsze — powiedzieli nam policjanci (7 i 8 lat stażu), których w piątek rano spotkaliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przy ul. Bema w Elblągu.

Policjanci i strażacy przyszli tutaj, żeby w czasie wolny od pracy oddać krew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

— Nikt nie chce protestować, bo to nie jest komfortowe dla żadnej ze stron — komentują elbląscy strażacy. — Słyszeliśmy o porozumieniu, ale tak naprawdę nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie. Pożyjemy, zobaczymy, jak będzie w rzeczywistości.
AKT

W piątek elbląscy strażacy i policjanci oddawali krew z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Obrazek w tresci

Fot. Marek Lewandowski

Obrazek w tresci

Fot. Marek Lewandowski

Obrazek w tresci

Fot. Marek Lewandowski