Piątek, 2 grudnia 2022. imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Wspólny Polonez w Pasłęku dla Niepodległej [film, zdjęcia]

2018-11-11 20:25:38 (ost. akt: 2018-11-11 21:58:34)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

By uczcić tych, którzy walczyli o wolną Polskę, zatańczyli reprezentacyjny polski taniec narodowy, Poloneza. Tak między innymi mieszkańcy Pasłęka w niedzielę obchodzili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Pasłęku w niedzielę (11.11) obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele św. Bartłomieja. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac św. Wojciecha, gdzie kontynuowano uroczystości.

— Drodzy pasłęczanie pozwólcie, że w tym wyjątkowym dniu, wielkim, pięknym święcie narodowym, złożymy wam gratulacje. Dziękujemy za to, że jako wspólnota, jako pasłęczanie, przez ten cały rok świętowaliśmy z godnością 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości — mówił burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. — Sprawdziliśmy się jako wspólnota, sprawdziły się nasze instytucje. Wszyscy razem pracowaliśmy, żeby godnie uczcić 100-lecie niepodległości naszej kochanej ojczyzny.

Jednym z punktów uroczystości w Pasłęku był wspólny taniec, Polonez, by uczcić tych, "którzy walczyli o wolną Polskę". Pierwszą parę tworzyli uczniowie Wiktoria Skowrońska i Szymon Łowiecki. Po wspólnym tańcu odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej. Każdy chętny mógł również posilić się grochówką lub bigosem.