Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Gronowo Elbląskie. Obchodzili stulecie niepodległości [zdjęcia]

2018-11-14 22:29:57 (ost. akt: 2018-11-14 22:49:10)

Autor zdjęcia: nadesłane/Mirosława Tamak

Mieszkańcy gminy Gronowo Elbląskie w minioną niedzielę hucznie obchodzili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był apel poległych pod pomnikiem w Fiszewie, patriotyczny montaż słowno–muzyczny w wykonaniu uczniów szkół w Gronowie Elbląskim i Jegłowniku.

21 stycznia 1832 r. w Fiszewie zamordowano powstańców listopadowych, którzy schronili się na terytorium Prus po upadku powstania. Pamięci poległych poświęcony jest pomnik w Fiszewie, pod którym 11 listopada mieszkańcy Gronowa Elbląskiego celebrowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji ojczyzny celebrowanej przez ks. Krzysztofa Kobylskiego, proboszcza gronowskiej parafii. Punktem kulminacyjnym obchodów były jednak uroczystości pod pomnikiem Powstańców Listopadowych w Fiszewie.

- Jesteśmy pokoleniem, które zapisze się na kartach historii pięknym jubileuszem. Jestem dumny, że mogę z państwem obchodzić tę rocznicę – mówił Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie.

Kwiaty pod pomnikiem złożyły władze gminy: wójt Marcin Ślęzak, sekretarz Jadwiga Pliszka, przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Dorosz oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Kobylski. Apel poległych przypomniał zgromadzonych najważniejszych bohaterów polskiej walki o niepodległość.

Część artystyczną w Zespole Szkół w Gronowie Elbląskim przedstawili uczniowie obu Zespołu Szkół naszej gminy. Młodzi artyści, występujący pod kierunkiem Krystyny Mordasiewicz i Anetty Witkowskiej, przypomnieli publiczności najważniejsze momenty walki Polaków o niepodległość, postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Nie zabrakło też mini koncertu polskich pieśni narodowych. Podsumowano również konkursy na cześć Niepodległej, które odbywały się w obu placówkach.

Coroczne gminne obchody Święta Niepodległości stały się już, taką niecodzienną, nietypową, ale jakże wymowną i zapadającą na długo w pamięci i sercach uczestników lekcją historii.

Patronat nad uroczystościami objął wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak.

Mirosława Tamaka


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB