Tej nocy temperatura spadnie poniżej 0 stopni

2018-11-22 20:21:29(ost. akt: 2018-11-22 20:55:16)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W nocy z czwartku na piątek temperatura w Elblągu spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Podobnie ma być również w ciągu najbliższych nocy.
Białostocki zespół IMGW-PIB wydał dla całego woj. warmińsko-mazurskiego prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych na czas od piątku od godz. 7.30 do soboty do godz. 7.30 (23/24 listopada).
— W ciągu nocy prognozuje się wystąpienie miejscami słabych opadów marznącej mżawki powodującej gołoledź — czytamy w prognozie.

W nocy z czwartku na piątek temperatura w Elblągu ma spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Także podczas kolejnych nocy spodziewany jest mróz. Policjanci i strażnicy miejscy przypominają, że takie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób bezdomnych.
— Widząc osobę narażoną na wychłodzenie, pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni — apeluje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie. Skuteczność naszych, policyjnych, działań, uzależniona jest także od aktywności mieszkańców. Apelujemy o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Policjant przypomina, że od 1 listopada do końca marca funkcjonuje całodobowa infolinia: 800 165 320. Ten numer warto wprowadzić do swojego telefonu komórkowego, by móc z niego skorzystać w każdej chwili.
— Infolinia uruchamiana jest od kilku już lat, a kontakt umożliwia uzyskanie informacji o placówkach i miejscach noclegowych, jadłodajniach oraz miejscach uzyskania pomocy rzeczowej. Informacje np. o miejscach przebywania osób bezdomnych w sytuacji zagrożenia można przekazywać również poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa — informuje kom. Nowacki.

Jak dodaje, obowiązkiem policjantów jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakie są śmiertelne wychłodzenia, jednak funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących takiej pomocy.

Osoby bezdomne zimą przebywają m.in. w pustostanach, obudowach śmietnikowych, altankach działkowych, komórkach czy piwnicach.
— Właśnie takie miejsca cyklicznie zimą kontrolują strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej — informuje Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu. — Podczas każdej interwencji funkcjonariusze informują osoby potrzebujące schronienia o adresach noclegowni czy domu dla bezdomnych i zachęcają do korzystania z ich pomocy.

Od początku roku do chwili obecnej straż miejska przeprowadziła 315 interwencji dotyczących osób bezdomnych. W tym też okresie przewieziono 188 osób do pogotowia socjalnego w celu wytrzeźwienia.

Straż Miejska apeluje, aby nie przechodzić obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W razie stwierdzenia miejsca, w którym przebywają takie osoby należy dzwonić pod numer alarmowy Straży Miejskiej 986, Policji 997, Centrum Zarządzania Kryzysowego 55 239 30 40.

Obrazek w tresci

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Obrazek w tresci

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Obrazek w tresci

Fot. Straż Miejska w Elblągu