Podczas zakupów podziel się żywnością

2018-11-27 08:51:40(ost. akt: 2018-11-27 09:01:01)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/pk

W najbliższy piątek i sobotę w Elblągu odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności. W ubiegłym roku elbląski Bank Żywności, za pośrednictwem 300 wolontariuszy i dzięki zaangażowaniu mieszkańców, zebrał 8,3 tony jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1300 świątecznych posiłków dla potrzebujących.
— Nadal bardzo wiele osób czeka na taką pomoc.. Na pomoc czekają samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności — informuje elbląski Bank Żywności.

Organizatorzy Świątecznej Zbiórki Żywności zachęcają do przekazywania produktów z długimi terminami przydatności, takich jak: mąka, cukier, olej, konserwy, bakalie, słodycze.

— Część z nas już obmyśla prezenty pod choinkę, ale jest też wiele takich osób i rodzin, które martwią się, że nie będą miały z czego przygotować świątecznej kolacji — dodają. — Szczególnie dotyczy to ludzi starszych, samotnych i schorowanych, rodzin z osobami niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi, gdzie trzeba zrezygnować z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad chorym członkiem rodziny, a także osób i rodzin, którym najniższa pensja nie do końca wystarczy na przeżycie. Toteż ciągle potrzebna jest pomoc żywnościowa, szczególnie na święta. Sytuacje, z którymi zmagają się potrzebujący, wynikają z różnych przyczyn, często bardzo trudnych, których nie powinniśmy tak bezrefleksyjnie oceniać, co przychodzi nam, niestety, coraz łatwiej, siedząc w ciepłym domu z zapełnioną po brzegi lodówką.

Gesty mogą być drobne, ale dzięki temu, że zbiórka ma charakter ogólnopolski, osiągnięte efekty mogą być ogromne. W ubiegłym roku tylko w Elblągu zebrano 8,3 tony jedzenia, z których przygotowano ponad 1300 świątecznych posiłków.

— Dzieląc się swoimi zakupami, ratujemy święta tych, którzy tego najbardziej potrzebują — dodają organizatorzy. — Niezależnie od zbiórki, Bank Żywności w Elblągu systematycznie przekazuje osobom potrzebującym pozyskane od producentów, dystrybutorów oraz z sieci handlowych produkty żywnościowe.