Marsz Podchorążych po raz ósmy

2018-11-28 18:04:21(ost. akt: 2018-11-28 18:20:34)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Zbliża się 188. rocznica wybuchu powstania listopadowego. O rocznicy pamięta młodzież z Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu, która zaprasza w czwartek (29.11) po południu na inscenizację historyczną. Ta żywa lekcja historii odbędzie się w na terenie Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Marsz Podchorążych odbędzie się w Elblągu po raz ósmy. W tym roku organizatorzy zapraszają w czwartek (29.11) o godz. 15 na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

Młodzież z Międzyszkolnego Koła Historycznego, działającego pod opieką Piotr Imiołczyka, odtworzy wydarzenia z 29 listopada 1830 r., do których doszło w Warszawie.
— W poszczególnych scenach, jakie rozegrają się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, zobaczymy postacie Pallas-Ateny, Wielkiego Księcia Konstantego, Wysockiego, Zaliwskiego, gen. Sowińskiego i Potockiego. W trakcie inscenizacji szturmu na Arsenał w batalistycznej sekwencji strzelać będzie broń czarno-prochowa — informuje Piotr Imiołczyk.

Jak dodaje, ta żywa lekcja historii ma zachęcić uczniów do refleksji historią Polski w imię podstawowego celu nauki. — Nauki, o której definicja brzmi: historia jest nauką o przeszłości na podstawie źródeł historycznych, której celem jest wyciąganie z niej nauki w przyszłości — wyjaśnia.

Słowo od organizatorów
Dzień 29 listopada 2018 r. to w kalendarzu wydarzeń historycznych kolejna rocznica wybuchu Powstania Listopadowego.1830/1831. Sam zaś dzień 29 listopada określa się jako "noc listopadowa" i pod tą nazwą wydarzenia dziejące się w niespełna 16 godzin w Warszawie przeszły nie tylko do legendy: naszej narodowej mitologii, lecz także do literatury stając się kanwą dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Wybuch Powstania Listopadowego zawdzięczany nielicznej grupie konspiratorów zgromadzonych wokół Piotra Wysockiego i Józefa Zaliwskiego młodych podporuczników uczących w Warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty Królestwa Polskiego z siedzibą w Łazienkach Królewskich. Młodzi ludzie, należący do Sprzysiężenia Podchorążych, porwani duchem rodzącego się romantyzmu, dufni w własne siły, porwali się na bunt przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu, największej potędze ówczesnego świata i osobiście przeciw carowi Mikołajowi II, dorabiającemu się osławionego tytułu „żandarma Europy, z którym to przejdzie do kart podręczników historii.

Ani Wysocki ani Zaliwski buntując przeciw Mikołajowi II Szkołę Podchorążych nie zdawali sobie sprawę, że wywołana przez nich burza pchnie naród polski i społeczeństwa zamieszkujące ziemie II i III zaboru rosyjskiego w odmęt strasznej i długotrwałej przemocy wykonawców woli wszechrosyjskiego cara. Nie zdawali sobie z tego sprawę, bo byli za młodzi, by sposób racjonalny pomyśleć o własnej słabości i potędze Rosji.

U zarania dziejów powstania, w tym jego momencie, kiedy zbuntowana Szkoła Podchorążych wyszła z Łazienek i maszerowała w stronę Starego Miasta, nastał ten czas, kiedy młodych podchorążych z ich przywódcami dopadła chwila refleksji i co tu dużo ukrywać, strachu. Jedna, dosłownie jedna godzina, w której maszerująca Szkoła Podchorążych widziała w oczach mieszkańców Warszawy strach, przerażenie i ostro sformułowane słowa sprzeciwu wobec jawnego już buntu rozpoczynającego powstanie. Zdarzyło się to na długości ulicy Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście.

Marsz Podchorążych, który odbywać się będzie w Elblągu, tej właśnie jednej godzinie jest poświęcony. Przemarsz Szkoły Podchorążych ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście wśród odgłosu zamykanych z trzaskiem okiennic i bram Kamienic hasło "Polacy do broni", wykrzyczane z oddechem piersi młodych ludzi jest symbolem determinacji i strachu całego narodu, który występuje zbrojnie w walce o odzyskanie niepodległości i zwątpienie, czy to wystąpienie wobec przewagi sił na korzyść zaborcy ma sens.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andrzej123 #2634648 | 46.18.*.* 30 lis 2018 13:56

    Autor wykazal sie calkowita ignorancja tematu. Chodzilo o Mikolaja I, nie Mikolaja II.

    odpowiedz na ten komentarz