Wtorek, 25 stycznia 2022. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Program "Mieszkanie +" w regionie? Poseł zapytał o efekty

2018-12-03 10:28:51 (ost. akt: 2018-12-03 10:36:05)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Poseł Jacek Protas, szef warmińsko-mazurskiej Platformy Obywatelskiej, w interpelacji skierowanej do ministra inwestycji i rozwoju zapytał o program "Mieszkanie Plus" i jego realizację w woj. warmińsko-mazurskim.

Interpelację w sprawie programu "Mieszkanie Plus" złożył poseł Jacek Protas, szef Platformy Obywatelskiej w woj. warmińsko-mazurskim. Z odpowiedzi wynika, że z tego programu w całym regionie nie powstało jeszcze żadne mieszkanie.

— Jeszcze podczas kampanii samorządowej politycy PiS zachwalali program Mieszkanie Plus. Dziś kurtyna opada i dowiadujemy się co stoi za ich propagandą sukcesu. Dosłownie nic! W tak dużym regionie, w który mieszka ponad 1,4 mln mieszkańców, nie potrafili doprowadzić do zakończenia ani jednej inwestycji mieszkaniowej. To wyjątkowa nieudolność i osobista porażka premiera Morawieckiego — komentuje Jacek Protas.

W odpowiedzi wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia czytamy „W województwie warmińsko-mazurskim dotychczas nie zakończono żadnych inwestycji, natomiast planowane jest rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowych we współpracy z lokalnym samorządem (w formule zbliżonej do Partnerstwa Publiczno-Prywatnego). Analizowane są 2 projekty w Nidzicy oraz w Elblągu. Łącznie może tam powstać 287 mieszkań o wartości 73,2 mln zł. Jednocześnie informuję, że liczba projektów znajdujących się w trakcie analiz zmienia się z dnia na dzień, stąd trudno o jednoznaczne dane dotyczące lokalizacji i kwot. Dotychczas nie zakończono żadnych inwestycji w woj. warmińsko-mazurskim”.

Program "Mieszkanie Plus" zainaugurowano w 2016 r. Jacek Protas przypomina, że w międzyczasie rząd PiS zrezygnował z programu „Mieszkanie Dla Młodych”, w ramach którego wsparcie na zakup mieszkań otrzymało ponad 110 tys. osób. Efektem obecnego programu jest zaledwie 480 lokali w całym kraju.
— „Mieszkanie dla Młodych”, choć nie było pozbawione wad, zapewniło wsparcie w nieporównywalnie większej skali . Zamiast wyrzucać program poprzedniego rządu do kosza, można było dokonać w nim korekt i kontynuować. Nie postawiono także na szeroką współpracę z miastami i gminami. Rządowe dotacje na samorządowe programy mieszkaniowe przyniosłyby znacznie lepszy efekt. Zdaje się, że dopiero teraz, po klapie Mieszkania Plus, rząd PiS zdał sobie z tego sprawę — dodaje Protas.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Potworek lokatorski #2636839 | 5.172.*.* 4 gru 2018 12:01

    Mieszkania z M+ mają być lokatorskie! Lokatorskie potworki przećwiczono w PRL. W spółdzielniach patologicznej wersji Alternatywy 4. Potem ONO wymyśliło własnościowe dziwadła. Po całkowitym a koniecznym spłaceniu lokatorskiego trzeba było dopłacić grube tysiące na tzw. własnościowe. Kasę wcięło w spółdzielni. A mieszkanie nadal własnością spółdzielni, nie mieszkańca! Od 2007 roku PO-PiS ustawowo zlikwidował możliwość budowania lokatorskich dziwadeł. W 2017 roku to zombie PiS ożywił!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. elblag_12 #2636637 | 159.205.*.* 3 gru 2018 21:35

    ...e tam, nudny facet z J. Protasiewicza.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz