Wtorek, 24 maja 2022. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Zapytali o największą wpadkę na święta. To nie kłótnia, nie pijaństwo...

2018-12-06 07:00:00 (ost. akt: 2018-12-06 08:10:22)

Największą wpadką na święta jest... podarowanie nietrafionego prezentu. Tak przynajmniej uważa 39 procent Polaków. Na kolejnych miejscach ankietowani wymieniali: kłótnię przy wigilijnym stole (31 procent), nadmiar alkoholu (21 procent) i niestosowany strój na święta (9 procent).

Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, jednak dla wielu z nas obie te czynności są trudne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich. Jak pokazują wyniki badania „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków” upominki mogą popsuć świąteczną atmosferę.

Według 39 procent respondentów, to właśnie „wpadka prezentowa”, czyli podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu, jest największą gafą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Na drugim miejscu ankietowali wymieniali kłótnię przy wigilijnym stole (31 procent), następnie nadmiar alkoholu (21 procent) i niestosowany strój na święta (9 procent).

W tym roku, według deklaracji respondentów badania, aż 84 procent planuje podarować bliskim świąteczne prezenty. Dla 47 procent jest to miły gest okazania uczuć, a dla 37 procent część tradycji.

Zmieniają się jednak preferencje dotyczące prezentów, zarówno wśród obdarowujących, jak i obdarowanych. Większość zapytanych Polaków uważa, że z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków. Dlaczego się tak dzieje? Według 26 procent - zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami, nie skazując się na gust ofiarodawcy. Dla 19 procent tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17 procent chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia – na przykład lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.

— Już od kilku lat, coraz więcej osób decyduje się na upominki niematerialne, które pozwolą bliskiej osobie spełnić marzenia, miło spędzić czas wolny lub realizować pasje. Karty podarunkowe i vouchery stały się bardzo popularną i atrakcyjną formą prezentów. Dodatkową zaletą jest możliwość ich kupna na ostatni moment, jak i realizacji w dowolnym czasie — komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki tegorocznego badania „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków”, 48% spośród 1683 zapytanych Polaków deklaruje, że lubi niespodzianki, więc prezenty w formie przeżyć wpisują się w ich oczekiwania. Z kolei 29% woli prezenty materialne, a 23% zdecydowanie upominki w formie voucherów, które można samodzielnie zrealizować.

— Często mamy trudność w wyborze upominku, który nie będzie powieleniem poprzednich i sprawi przyjemność obdarowywanej osobie. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się upominki w formie przeżyć, które mogą być ciekawą alternatywą dla tych standardowych. Masaż relaksacyjny, wizyta w Escape room, przejażdżka luksusowym samochodem – propozycji jest bardzo wiele. Można dobrać je odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, aby sprawić jej przyjemność i pozytywnie zaskoczyć ją świąteczną niespodzianką — dodaje Grzegorz Rożalski.

Wspólny posiłek przy wigilijnym stole, ubieranie choinki i obdarowywanie się upominkami to dla Polaków obecnie najważniejsze świąteczne zwyczaje. Z jednej strony narzekamy na komercjalizację świąt, jak potwierdza w badaniu co trzeci z nas, a z drugiej strony największy budżet świąteczny przeznaczamy na prezenty.

Badanie „Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów

Czy wiesz już jakie sprawisz prezenty najbliższym?
tak
57.14%
nie
42.86%

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Moja i Twoja gadała,że #2638483 | 83.6.*.* 6 gru 2018 23:31

    Jej największą wpadką było to jak 9 miesiecy po Wigilii urodziły jej się jej trojaczki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Akcjat4 #2638007 | 31.0.*.* 6 gru 2018 09:29

    Najwiekszą wpadką jest pogoń po sklepach i za wszelką cenę,zastaw się a postaw się!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz