Zima dla nich to trudny czas. Dokarmiajmy ptaki, ale z głową

2018-12-16 12:00:17(ost. akt: 2018-12-16 12:09:58)
Kaczki w drodze do jeziora

Kaczki w drodze do jeziora

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Elbląski oddział Towarzystwa Ochrony Zwierząt dba o to, żeby zimą, w tym trudnym czasie dla wolno żyjących zwierząt, nie zabrakło dla nich pożywienia w mieście. Każdy może im w tym pomóc.
— Wszystkie osoby dokarmiające koty wolno żyjące w okresie zimowym mogą otrzymywać suchą karmę zakupioną przez gminę miasto Elbląg. Warunkiem jest zadeklarowanie ilości dokarmianych kotów w określonym miejscu oraz zobowiązanie do przestrzegania tam prostych reguł porządkowych — poinformował elbląski oddział Towarzystwa Ochrony Zwierząt na swojej stronie internetowej.
Karma wydawana jest w środy w godzinach otwarcia biura, które znajduje się przy ul. Zw. Jaszczurczego 17.

Od kilku lat przedstawiciele TOZ dokarmiają kaczki i łabędzie zimujące w Elblągu. Każdy może im w tym pomóc.
— Osoby zainteresowane wzięciem udziału w dokarmianiu, szczególnie mieszkające w pobliżu Kumieli, proszone są o kontakt mailowy elblag@toz.pl, telefoniczny lub osobisty w każdą środę - w godzinach otwarcia biura Oddziału — czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniają przedstawiciele TOZ, dokarmianie kaczek rozpoczyna się gdy pojawią się mróz, lód i śnieg, a ptaki zostaną odcięte od naturalnych źródeł pokarmu.
— Dokarmiając jesienią sprawiamy, że zostają u nas ptaki, które w poszukiwaniu jedzenia powinny odlecieć w cieplejsze regiony Europy. Dlatego nie powinno się karmić ptaków cały rok doprowadzając do uzależnienia od humoru człowieka, z reguły w najgorszą pogodę są najmniej karmione — wyjaśnia TOZ. — Osoby, dla których stanowi to formę kojącego nerwy hobby, mogą cały rok karmić gołębie czy kawki, pamiętając, że najlepiej ziarnem (np. pszenicą), a nie resztkami i nie w sposób zaśmiecający otoczenie, co generuje pozbawione sensu awantury. Pieczywo należy kruszyć i sypać tylko w ilościach zjadanych natychmiast.

Jak dodaje TOZ, ptaki wodne, takie jak łabędzie i kaczki, są wszystkożerne, ich naturalną dietą jest roślinność wodna wzbogacona bezkręgowcami i owadami żyjącymi w wodzie. Zimą dokarmiamy je zbożem lub gotowymi mieszankami ziaren, dostępnymi poprzez internet lub na targu miejskim. Nie wrzucamy pokarmu do wody, tylko na brzeg (lód) w ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast. W cieplejszych okresach zimy dokarmianie powinno być mniej intensywne.