Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco?

2019-01-16 11:01:31(ost. akt: 2019-01-16 11:05:36)

Autor zdjęcia: as

Do połowy 2022 roku, na elbląskiej Wyspie Spichrzów ma powstać biurowiec, w którym docelowo pracę znajdzie nawet 1200 osób. Oprócz przestrzeni biznesowej, znajdą się tu także miejsca na działalność usługową.
Inwestycja ma być realizowana w ramach programu Fabryka, który został stworzony z myślą o wsparciu miast średnich, które w wyniku odpływu wykwalifikowanych kadr tracą funkcje gospodarczo-społeczne.

— Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak bezrobocie, odpływ wykwalifikowanych kadr, czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Projekt rozpoczął się w połowie 2018 roku i do tej pory objął: Radom, Mielec, Zamość i Stalową Wolę. Elbląg jest piątym miastem, w którym powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe — informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Na działce na elbląskiej Wyspie Spichrzów planuje się budowę biurowca klasy A o powierzchni 10 tys.m2. Dla miasta i regionu może to oznaczać stworzenie 1200 stanowisk pracy. Przewidywana wartość inwestycji to prawie 50 mln zł. Wybór tej lokalizacji w ramach „Fabryki” wynika przede wszystkim z dobrego położenia geograficznego Elbląga (wygodne połączenia z Trójmiastem), czy dostępności kadr – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ale także dobrej jakości życia – m.in. bogata oferta spędzania czasu wolnego.

Spośród kilku proponowanych lokalizacji wybrana została działka na Wyspie Spichrzów, która znajduje się pomiędzy ulicą Warszawską a rzeką Elbląg. Takie położenie zapewnia dobry dostęp do komunikacji (zarówno pieszej jak i publicznej), a to kluczowe czynniki dla powodzenia całej inwestycji. Tereny, które zgodnie z podpisanym porozumieniem mają zostać udostępnione dla realizacji projektu dają możliwość zorganizowania parkingów obsługujących biurowiec. Dodatkowym atutem jest atrakcyjne położenie w pobliżu starówki oraz rzeki Elbląg. Teren ten jest dotąd w większości niezabudowany, co jest szansą dla dalszej rozbudowy, a być może nawet stworzenia nowej dzielnicy biznesowej w Elblągu, która będzie rozwijać się na sąsiednich wolnych terenach.

— Elbląg to miasto z dużymi możliwościami. Nie tylko ze względu na planowane inwestycje rządowe, ale także dzięki dobremu położeniu geograficznemu i walorom turystycznym. To jedno z najstarszych miast w Polsce, które niestety nie wytrzymało konkurencji o pracownika z trójmiejską aglomeracją. Program Fabryka może ten trend odwrócić. Dzięki niemu, zgodnie z planami, do połowy 2022 roku powstanie nowoczesny, kilkukondygnacyjny budynek, który oprócz przestrzeni biznesowych, będzie miał też część usługową, dostępną dla mieszkańców Elbląga. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła, zapewniając przestrzeń dla rozwoju biznesu i miejsca pracy dla mieszkańców – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Porozumienie w sprawie rozpoczęcia programu Fabryka w imieniu Miasta podpisał prezydent Witold Wróblewski.

— Udział w programie „Fabryka” jest dla naszego miasta bardzo ważny. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Rozmowy prowadziliśmy od czerwca ubiegłego roku, prezentując walory inwestycyjne oraz ofertę spędzania czasu wolnego. Bardzo się cieszę, że nasze argumenty i potencjał rozwojowy Elbląga zostały dostrzeżone — podkreślał Prezydent Witold Wróblewski. — Dysponujemy bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi zarówno pod zakłady produkcyjne, jak i usługi biznesowe. Wyspa Spichrzów, którą proponujemy na lokalizację tej inwestycji jest idealnym miejscem pod tego typu projekty i liczę, że w końcu ten teren zostanie zagospodarowany. Mam również nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla młodych, wykształconych ludzi i ich rodzin.
opr. as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkaniec #2663917 | 91.228.*.* 16 sty 2019 12:27

    Mam nadzieję, że elewacja od strony rzeki będzie z tafli szkła, w której będzie się odbijało Stare Miasto.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz