Powiat elbląski ponownie Super Powiatem

2019-01-28 11:15:34(ost. akt: 2019-01-28 11:20:18)
Sesja Rady Powiatu w Elblągu

Sesja Rady Powiatu w Elblągu

Autor zdjęcia: Marek Murdzia

Właśnie ukazały się wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2018, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich. Po raz kolejny powiat elbląski uzyskał zaszczytny tytuł „Super Powiat 2018”. W kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców powiat elbląski tym razem zajął w rankingu drugie miejsce, awansując z dziesiątego, osiągniętego rok temu.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Oceniając samorządy, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.

Związek Powiatów Polskich przyznaje też tytuły Super Powiat i Super Gmina tym samorządom, które „uzyskały największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów”. Ma to być więc „rodzaj uhonorowania mistrzów wśród samorządowych liderów”. Za 2018 r. owe tytuły otrzymały:

• Powiaty do 60 tys. mieszkańców - Powiat Elbląski
• Powiaty do 120 tys. mieszkańców - Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
• Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców - Powiat Poznański
• Miasta na prawach powiatu - Legnica
• Gminy miejskie i miejsko-wiejskie: Miasto Bolesławiec ex eaquo Miasto Stronie Śląskie
• Gminy wiejskie: Gmina Ustka

Ranking powiatów do 60 tys. mieszkańców:
1.Powiat Augustowski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2018
2.Powiat Elbląski
3.Powiat Świdwiński
4.Powiat Przasnyski
5.Powiat Łobeski
6.Powiat Wałecki
7.Powiat Lubański
8.Powiat Hajnowski
9.Powiat Bielski (woj. podlaskie)
10.Powiat Drawski