Sonatowe drogi Rossiniego

2019-02-04 17:02:29(ost. akt: 2019-02-04 14:45:39)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Zbliżająca się wiosna upłynie elbląskim melomanom pod znakiem podróży na Półwysep Apeniński.
Przeniesiemy się tam za sprawą dźwięków Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Jana Staniendy, którzy przypomną postać Gioacchino Rossiniego. Artysty, o którym inny włoski kompozytor, Gaetano Donizetti, stwierdził, że „pierwszy i trzeci akt opery Wilhelm Tell z pewnością napisał Rossini, ale drugi musi być dziełem Boga”.

Te słowa są prawdziwe nie tylko w odniesieniu do opery, ale i sonat mistrza z Pesaro. Przekonamy się o tym dwukrotnie, 24. marca i 28. kwietnia, gdyż bogactwo sonat – jak dramaty – najlepiej poznaje się na przestrzeni kilku aktów.

W Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego zabrzmi sześć sonat, które Rossini stworzył w wieku…12 lat, debiutując w roli kompozytora. Ów zbiór jest potwierdzeniem prawdy, że pozory mogą mylić – sonaty są wyrazem artystycznej dojrzałości autora Cyrulika sewilskiego.

Idealnie zbalansowane, pozostają pełne wdzięki i lekkości, a zarazem niepozbawione dramatyzmu i liryzmu. Nic dziwnego, skoro sam Rossini, po latach w rozmowie z Ryszardem Wagnerem, mówił o swojej młodości: „miałem naturalność tworzenia i dużo instynktu”. W programie także utwory Mieczysława Karłowicza, Feliksa Janiewicza i Edwarda Elgara.

24.03.2019, niedziela, 18:00 Sala Koncertowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu.

Wykonawcy: Jan Stanienda – skrzypce/dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna, Jarosław Praszczałek – prowadzenie.

W programie m.in. G. Rossini - Sonata nr 1 G-dur, G. Rossini - Sonata nr 2 A-dur, G. Rossini - Sonata nr 3 C-dur, F. Janiewicz – Divertimento na orkiestrę smyczkową, E. Elgar – Introdukcja i allegro na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową, op. 47 (1905).
Informacja EOKŹródło: Dziennik Elbląski