W Elblągu powstało Breast Cancer Unit - interdyscyplinarne leczenie raka piersi

2019-02-11 14:00:55(ost. akt: 2019-02-11 14:06:57)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W Elblągu powołano Breast Cancer Unit, czyli specjalny zespół lekarzy, który otoczy szczególną opieką pacjentki z rakiem piersi. Chore znajdą się pod opieką specjalistów już od przekroczenia progu szpitala.
Decyzją Ministerstwa Zdrowia w Polsce tworzona jest tzw. sieć onkologiczna. Warunkiem niezbędnym, by przyłączyć się do takiej sieci, jest posiadanie własnego Centrum Onkologii oferującego pacjentowi choremu onkologicznie wszystkie aktualnie dostępne metody leczenia w możliwie najszybszym terminie. W grudniu 2018 w Elblągu otworzyli je wspólnie Wojewódzki Szpital Zespolony i Centrum Radioterapii
i Usprawniania Nu-Med. Kolejny krok na drodze współpracy obu jednostek to tzw. onkologia narządowa, czyli tworzenie zespołów specjalizujących się w leczeniu poszczególnych narządów w organizmie człowieka.

— Elbląg na początek chce specjalizować się w leczeniu nowotworów piersi. To dla nas wyzwanie, którego realizację właśnie rozpoczęliśmy otwierając Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit. BCU to wyspecjalizowany zespół lekarzy specjalistów, stosujący specjalne procedury i określone standardy, mające zapewnić pacjentkom z rakiem piersi kompleksową opiekę 
i wypracować dla nich indywidualną, optymalną terapię — mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Pracami BCU kierować będzie lek. Zbigniew Fiedorowicz, chirurg onkologiczny, za-ca koordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

— Idea BCU jest prosta: pacjentki w jak najkrótszym czasie - nawet 5 dni, otrzymają poradę i zaczną proces diagnostyczny. W równie krótkim czasie zostaną poddane potrzebnym zabiegom mającym na celu określenie nowotworu, potem wejdą na ścieżkę karty onkologicznej i będą miały dostęp do wszystkich form leczenia. Jednym słowem będą miały pełny, określony plan leczenia i na każdym jego etapie będą prowadzone za przysłowiową rękę — mówi dr Fiedorowicz.

— BCU ma służyć dobru pacjenta: my jako Nu-Med pełnimy rolę pomocniczą, udostępniamy swoje zasoby w postaci radioterapii, poradni chirurgii i chirurgii onkologicznej i traktujemy ten projekt jako możliwość lepszego dostosowania się do potrzeb pacjenta — mówi Henryk Niewadzioł
, przewodniczący Rady Nadzorczej NU-MED Grupa SA.

W skład zespołu BCU wchodzą m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemio-
i radioterapii. Wspomagają ich psychologowie, którzy spotykają się z każdą pacjentką tuż przed Konsylium.

— Wiadomość o chorobie jest często szokiem dla pacjentki: otrzymuje ona plik skierowań na badania i musi sobie jakoś z tym poradzić. Leczenie skoordynowane, jak w przypadku BCU będzie dla nich wielką ulgą: pacjentki będą przekazywany z ręki do ręki, będą posiadały plan kompleksowego leczenia co na pewno sprawi, że będą się czuły bezpieczniej — mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem.

W ramach BCU będą prowadzone także spotkania, wykłady i warsztaty adresowane do mieszkanek naszego województwa. To to pierwsza tego typu jednostka, która powstała w naszym regionie. Warto tu podkreślić, że w Elblągu leczona jest znacząca część pacjentek z nowotworem piersi
z terenu Warmii i Mazur a także liczna grupa mieszkanek sąsiadujących z nami województw. Rocznie tylko w szpitalu wojewódzkim leczonych jest około 200 pacjentek.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mikołaj #2680744 | 188.146.*.* 13 lut 2019 11:33

    Breast Cancer Unit, coooo ??? "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. " Kuźwa - Jednostka raka piersi, a nie jakieś Breast Cancer Unit !!!

    odpowiedz na ten komentarz