Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Z ich pomysłów narodził się biznes

2019-02-13 14:23:16 (ost. akt: 2019-02-13 14:33:45)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Firmy z branży IT, szkoleniowej, działalność w social mediach, projektowanie konstrukcji budynków oraz tłumaczenia z języków obcych. To tylko niektóre z pomysłów, jakie mają elblążanie na biznes.

Władze Elbląga i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w 2017 roku zdobyły unijne dofinansowanie na wsparcie młodych przedsiębiorców. Ci ostatni, w lutym 2017 r. otrzymali także umowy o rozpoczęciu działalności w Centrum Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym, Społecznym i Instytucjonalnym, stworzonym w dawnym akademiku PWSZ przy ul. Zacisze (14 firm) oraz w biurach Elbląskiego Parku Technologicznego (5 firm) na Modrzewinie.

W marcu 2018 roku przyszedł czas na II edycję projektu, który elbląska PWSZ tym razem realizowała już samodzielnie. Wręczenie powołań otrzymało wtedy 15 przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy spróbowali życia zawodowego na własny rachunek, a także firmy, które istnieją na rynku nie dłużej niż trzy lata.

Teraz, w III etapie projektu Startup House, pracę zaczęło kolejnych 15 przedsiębiorców.

— W ciągu trzech lat zinkubowaliśmy łącznie 45 firm. Z naszej oceny wynika, że ich losy są nie najgorsze, bo około 20 procent z nich przetrwało na rynku pracy — mówi Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu.

W ramach projektu Startup House przedsiębiorcy przez 10 miesięcy mogą liczyć na własny, bezpłatny lokal, dostęp do bazy ofert pracy, wymiany informacji oraz spotkań z doradcami i doświadczonymi przedsiębiorcami. Do efektywnego rozwoju mają także udostępnioną przestrzeń, biura są wyposażone m.in. w sprzęt komputerowy. Każda firma otrzymała także finansowe wsparcie na inkubację swoich biznesów.

— To kwoty rzędu 50 tysięcy złotych dla każdej z nich. Cały projekt opiewa na kwotę prawie 1 mln zł i są to głównie pieniądze operacyjne, czyli takie, którymi uczelnia będzie mogła pokryć koszty własne utrzymania Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i wspomożenie firm — dodaje prof. Walczyk

Wśród przedsiębiorców znalazły się m.in. firmy z branży IT, czy szkoleniowej. Młodzi przedsiębiorcy chcą m.in. rozpocząć działalność w social mediach, zająć się projektowaniem konstrukcji budynków oraz tłumaczeniami.

— Prawie osiem lat mieszkałam w Anglii i w końcu zdecydowaliśmy się wrócić do Polski, gdzie postanowiliśmy założyć z mężem firmę zajmującą się tłumaczeniami na język angielski. Trochę to trwało, bo w Polsce nie jest tak łatwo założyć swój własny biznes tak jak np. w Anglii, ale tu pomocny okazał się dla nas właśnie projekt Startup House — mówi Magdalena Fowler z firmy Going Native. — Na pewno skorzystamy z różnych szkoleń na co czekam, bo w nowym biznesie ciężko jest znaleźć czas na szukanie informacji na temat np. kwestii prawnych w biznesie, czy kwestii księgowych. Dostałam już klucze do biura, no i zabieram się do pracy.

Projekt "Startup house III - inkubacja przedsiębiorstw w Elblągu", będzie realizowany od 1 lutego do 30 listopada 2019 roku.
as