Nowe wystawy w Galerii El

2019-02-20 12:48:54(ost. akt: 2019-02-20 12:53:17)

Autor zdjęcia: nadesłane

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza 28 lutego br. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy zatytułowanej „Kamienie milowe. Kamienie pamięci”, prezentującej twórczość Moniki Wanyura-Kurosad - artystki z Krakowa, zajmującej się m.in. scenografią, grafiką, książką artystyczną i filmem. W tym samym czasie wernisaż swój będzie miała trzecia już odsłona cyklu „Tajemnice magazynów”, przedstawiającego część nie pokazywanych od dawna prac zgromadzonych na przestrzeni lat w CS Galeria EL.
„Kamienie milowe. Kamienie pamięci” to wystawa monograficzna, ale mówiąca różnymi językami plastycznymi. Podstawowe medium twórczości artystki stanowi papier. Na ekspozycji obejmującej nawę główną, boczną i prezbiterium, będziemy mieli okazję zaobserwować i poznać różne możliwości twórczego wykorzystania tej materii.

Na wystawę złożą się powstałe na papierze rysunki, wykonane m.in. tuszem, akrylem. Niektóre z nich tworzyć będą rozbudowane instalacje na specjalnym, chińskim papierze, mającym tę właściwość, że jest on niezwykle delikatny i zarazem bardzo wytrzymały. Co więcej, daje także nadzwyczajne możliwości działania światłem w przestrzeni – można na nim malować, nakładać grube warstwy malatury, rzucać projekcje i go podświetlać.

Eksponowane będą książki artystyczne, stanowiące swoiste obiekty sztuki. Będzie można je nie tylko obejrzeć, ale też dotknąć, przewracać strony i czytać. Jest to zaplanowany przez artystkę element interaktywnej gry z odbiorcą i spotkania z poezją. Książki są bowiem plastyczną interpretacją twórczości poetyckiej Seamusa Heyneya, Tomasa Tranströmera, Gary Snydera, Paula Eluarda, Johna Donne'a. Jest to zarysowana przez artystkę podróż w wielowymiarowe światy wyobraźni wybitnych poetów i próba wejścia z nimi w dialog.

W swej twórczości Monika Wanyura-Kurosad często też sięga po wiersze Paula Celana, poety pochodzenia żydowskiego, reprezentanta niemieckojęzycznej poezji lat powojennych. Jeden z jego wierszy pod tytułem „Fuga śmierci” przedstawiony zostanie na wystawie w formie filmu podejmującego temat holocaustu.
Jednym z równie istotnych elementów wystaw przygotowywanych przez Monikę Wanyura-Kurosad jest nacisk na odtworzenie nastroju poezji, którą aktualnie artystka się inspiruje. W przypadku twórczości Celana, z jednej strony – wydobycie powagi, odczucia smutku po stracie kogoś bliskiego, z drugiej – przyleganie do rzeczywistości, radość z chwil, bycia tu i teraz.
Karina Dzieweczyńska, kuratorka wystawy