Wzięli udział w powstańczej rewii mody [zdjęcia]

2019-02-22 12:22:13(ost. akt: 2019-02-22 12:32:28)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W Bibliotece Elbląskiej w piątek (22.02) zorganizowano swoistą rewię mody związaną tematycznie z powstaniem styczniowym z 1863 roku. To pierwsza z całego szeregu imprez, które w ten weekend odbędą się w Elblągu.
Od siedmiu lat Międzyszkolne Koło Historyczne pierwsze trzy miesiące każdego roku poświęca na przygotowanie szeregu działań mających na celu przypomnienie i zapoznanie elblążan z dorobkiem powstańczej epopei 1863 roku. W tym roku od piątku do niedzieli wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w tych działaniach.

W piątek (22.02) uczniowie z elbląskich szkół podstawowych i średnich wzięli udział w rewii mody, która charakterem nawiązywała do powstańczych strojów z II połowy XIX wieku.

— Do każdej z rozmachem stworzonej kreacji modelki i modele dodają elementy ubioru i wyposażenia powstańca styczniowego. W pierwszej kolejności są to nasze narodowe, prapolskie konfederatki, w dalszej kolejności lniane torby, skórzane ładownice oraz kurtki powstańcze — mówi Piotr Imiołczyk, który koordynuje MKH w Elblągu.

Piątkowa rewia mody była wstępem do całej gamy imprez tematycznych, które w weekend odbędą się w Elblągu. W sobotę (23.02) dziedziniec wewnętrzny Muzeum Archeologiczno-Historycznego zamieni się w biwak oddziału powstańczego z armijki Mariana Langiewicza. Przy rozpalonych ogniskach powstańcy będą gotować strawę, szkolić się w musztrze i strzelaniu oraz śpiewać powstańcze piosenki. Odpoczynek, długi w realnym czasie powstania, zakończy bojowy alarm i wymarsz w stronę wroga. Całość inscenizacji odbędzie się w godzinach od 13:00 do 14:00. Wstęp wolny
.

W niedziele (24.02) od godziny 12, w kruchcie Galerii El, elblążanie zarówno indywidualnie jak i całymi rodzinami będą mogli wcielić się w powstańców styczniowych przywdziewając na siebie strój, oporządzenie oraz broń powstańca 1863 r. Będzie też można zrobić zdjęcie zarówno na swoje potrzeby jak i do Kalendarza Międzyszkolnego Koła Historycznego.
as


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. que #2686248 | 159.205.*.* 22 lut 2019 12:49

    Co trzeba mieć w głowie, żeby wpaść na pomysł rewii mody powstańczej??? Jeszcze rewię mody powstańców warszawskich niech ktoś zorganizuje. Sukienki fantazyjnie poszarpane szrapnelami, koszule z przewiewnymi dziurami po kulach. Powstanie styczniowe było dawno, ale niektórzy wiedzą, że były to rzeźnia lub sybir, albo jedno i drugie. Zróbcie sybiracką rewię powstańców styczniowych. Może coś dotrze.

    odpowiedz na ten komentarz